V pořadí čtvrtý závod Světového poháru ve střelbě hostilo francouzské město Chateauroux. Reprezentační tým České republiky – složený ze sportovců ČATHS a ČSZPS – odcestoval na několikadenní turnaj v šestičlenné soutěžní sestavě.

Jakub Kosek, Tomáš Pešek, František Konečný, Vladimír Marčan a Vladimír Hriadel – takové bylo složení reprezentačních závodníků z řad České asociace tělesně handicapovaných sportovců, kteří vyrazili bojovat o co nejlepší umístění na SP do Francie. Výpravu doplnil zrakově handicapovaný Martin Adámek (B1) z Českého svazu zrakově postižených sportovců s asistentem Romanem Olšovským, kteří se v Chateauroux závodili v kategorii VI 10 m. Adámek však neprošel přes kvalifikaci, ve které skončil na 14. místě.

Turnaj byl zároveň jedním z kvalifikačních závodů na paralympijské hry, které se uskuteční v roce 2020 v Tokiu – ve hře je celkem 17 slotů, tzv. kvotaplatzů. Výborný výsledek se podařilo vystřílet Tomáši Peškovi. Ten ve čtvrtek 27. září zazářil v disciplíně P1 10 m vzduchová pistole, ve které se probojoval až do finálové části. Zde mu jeho snažení vyneslo třetí místo, a tudíž i bronzovou medaili pro české barvy. Lepší bylo pouze indické duo Narwal a Singh. Tomáš Pešek završil čtvrtým místem disciplínu P4 libovolná pistole 60 ran / 50m, což v konečném součtu znamenalo zajištění startovní pozice pro Českou republiku na tokijských paralympijských hrách v roce 2020!

Smolně dopadl Světový pohár pro další medailovou naději. Jakub Kosek – držitel bronzové medaile z letošního SP ve Štětíně – si v Chateauroux bohužel poranil ruku a skončil až ve třetí desítce výsledkové listiny. V pátek 28. září byly na programu soutěže týmů. Čeští závodníci Tomáš Pešek, Jakub Kosek a Vladimír Marčan bojovali do posledního momentu o co nejlepší umístění v disciplíně P5 10 m. Se ziskem 978 bodů obsadili nakonec bronzovou příčku, ale druhé místo jim uteklo o pouhý bod. Zlato získalo Polsko, stříbro brala Brazílie.

Text: Martin Steinbach