Další ze série školních akcí, na kterých se kromě sportování a plnění disciplín Sazka Olympijského víceboje prezentuje i český sport pro handicapované, proběhl tentokrát v Rudné. Hlavní hvězdou dne byl opět triatlonista Jan Tománek.

Základní škola Rudná praktická je příkladnou ukázkou vzdělávací instituce, ve které mohou bok po boku bez větších překážek studovat děti zdravé i ty s mentálním postižením. Paralympijská výzva nebyla pro tuto školu novinkou – do projektu Olympijského víceboje se pod vedením ředitelky Mgr. Aleny Janouškové zapojili už v jarní části loňského školního roku – a tak tamější kantoři i žáci s očekáváním vyhlíželi zasloužený Sportovní den s paralympionikem.

Dopoledne plné sportovních aktivit a bohatého doprovodného programu bylo poznamenáno nižší účastí kvůli onemocnění několika dětí. I tak si ale místní učitelé, a především pak nadšené děti, akci s Janem Tománkem nemohli vynachválit. Pro mistra světa v triatlonu šlo u druhou školní zastávku v rámci Paralympijské výzvy. Opět se tento sportovec, který letos zažil velmi úspěšnou sezonu, ujal vedení besedy a prezentace o sportu handicapovaných.

Menší prostory tělocvičny školy v Rudné umožnily plnění mírně omezeného počtu disciplín Olympijského diplomu a Odznaku všestrannosti – hod basketbalovým míčem, skok/trojskok, hluboký předklon. Vše však bylo plně nahrazeno výkony šikovných dětí, jejichž enthusiasmus byl opravdu nakažlivý. Do sportovní části se zapojilo i několik soutěživých učitelek a celé dopoledne se neslo ve skvělé náladě.

Text: Martin Steinbach