Český paralympijský tým lze definovat jako množinu sportovců a jejich doprovodu, kteří reprezentují anebo reprezentovali Českou republiku na Paralympijských hrách (Czech Paralympic Team) či na deaflympiádách (Czech Deaflympic Team) a na Global Games (Czech team Global Games). Do této množiny se zahrnují i ti, kteří se na zabezpečení paralympioniků a deaflympioniků, na přípravě a realizaci účasti České republiky na paralympiádách a deaflympiádách přímo či nepřímo podílejí.

Ve světě se myšlenka paralympismu začala rozvíjet v polovině 20. století. V 80. letech byl pak založen Mezinárodní koordinační výbor světových organizací postižených sportovců jako rovnocenný protějšek Mezinárodního olympijského výboru. V roce 1992 byl přejmenován na Mezinárodní paralympijský výbor (IPC).

Součástí Českého paralympijského týmu jsou i sluchově handicapovaní, jejichž historie mezinárodních soutěží sahá až do roku 1924. Od tohoto data se pořádají sportovní akce známé jako „International Silent Games“ (dnes deaflympiády).

 

Databáze sportovců (připravuje se)