Nadace ČEZ již několik let podporuje Centrum handicapovaných lyžařů, které se věnuje v zimních střediscích Krkonoš komplexně lyžování tělesně postižených. K lyžování handicapovaní využívají kompenzační pomůcku monoski, díky které se mohou zapojit do zimních sportů. V letošním roce v rámci nadační podpory získali handicapovaní lyžaři částku 111 tisíc korun na nákup užitkového vozu a dalších 300 tisíc na výukové kurzy.

Centrum handicapovaných lyžařů je nezisková organizace se sídlem v Janských Lázních, na území Královéhradeckého kraje. Činnost sdružení je zaměřena především na lyžování těžce tělesně postižených, které je určeno převážně mladým lidem a dětem po těžkých úrazech páteře, klientům s vrozenými vadami a s následky po onemocnění pohybového aparátu.

Nadace ČEZ podporuje lyžaře pravidelně a v letošním ne jednoduchém roce handicapovaní lyžaři dostali 111 tisíc korun na nákup vozidla pro přepravu účastníků výukových kurzů a para lyžařů reprezentantů ČR na sportovní kempy či mezinárodní závody v rámci Mezinárodního paralympijského výboru. Dalších 300 tisíc sportovci dostali na svou činnost.

Výukový program je zaměřen na širokou veřejnost lidí s handicapem. Výukové kurzy probíhají formou víkendových a týdenních pobytových akcí v zimních střediscích Krkonoš. Centrum realizuje výukové kurzy již 19 let a každoročně do akcí zapojí přes 100 handicapovaných lyžařů. Na výukový program od roku 2004 navazuje program sportovní, který je zaměřen na úzkou skupinu handicapovaných lyžařů, kteří se připravují na mezinárodní závody.

A jak se handicapovaní lyžaři vyrovnávají s letošním rokem, který je plný omezení kvůli epidemii Covid 19 říká Marek Dušek, předseda spolku: „Covid nás výrazně omezil hlavně na konci loňské sezóny. Letošní sezónu jsme zahájili zatím bez rušení akcí. V tuto chvíli se naši sportovci připravují na rakouském ledovci Mölltal a čekáme, jak se situace vykrystalizuje ohledně závodů v Evropě. Nezbývá než věřit, že se brzy vrátíme do běžného režimu. Velice si vážíme, že i v této nelehké době máme podporu tak silného partnera, jako je Skupina ČEZ a Nadace ČEZ. Na projektu s námi ČEZ spolupracuje od roku 2002.“

Zdroj a foto: Šárka Lapáčková Beránková, Nadace ČEZ