Letní deaflympijské hry, které měly proběhnout v prosinci letošního roku v brazilském Caxias do Sul, se dočkaly nuceného odkladu. Vrcholná světová soutěž pro neslyšící sportovce byla na doporučení Mezinárodního výboru sportů pro neslyšící přesunuta o necelých šest měsíců na léto 2022. Důvodem je nelepšící se globální epidemiologická situace kolem šíření pandemie covid-19.

Nenaplnily se tedy optimistické předpovědi ze začátku prosince loňského roku, kdy hlavní představitelé organizačního týmu her – prezident Emir José Alves da Silva a viceprezident Evaldo Antonio Kuiava – ujišťovali, že v pořadí 24. letní deaflympiáda proběhne v původně plánovaném termínu.

O necelé dva měsíce později se však situace výrazně změnila…

Dne 29. ledna obdržel pluralitní výbor letní deaflympiády dopis od ICSD (Mezinárodní výbor sportů pro neslyšící) týkající se otázek bezpečnosti a zdraví neslyšících sportovců z celého světa během pandemie covid-19. Původně měly hry odstartovat 5. prosince 2021 v brazilském Caxias do Sul. ICSD však ve své zprávě navrhlo zvážit úplné odložení deaflympiády. Po vyhodnocení důvodů a přijetí žádosti bylo rozhodnuto o odložení akce na termín od 1. do 15. května 2022. Pro Brazílii půjde o premiérové pořadatelství v rámci téměř stoleté historie deaflympijských her.

 

Výkonná rada ICSD dospěla k závěru, že letní deaflympiáda v Brazílii musí být přeložena na datum po roce 2021, ale ne později než na léto 2022, tak aby bylo především chráněno zdraví sportovců, všech potenciálních účastníků her a celého mezinárodního prostředí sportu neslyšících. „Věříme, že jde o asertivní rozhodnutí, které přinese velké výhody ve vztahu k organizaci a přípravě neslyšících sportovců,“ uvádí závěrem oficiální zpráva Mezinárodní výbor sportů pro neslyšící.

Na poslední letní deaflympiádě, té v tureckém Samsunu v roce 2019, získala česká výprava hned několik cenných kovů včetně dvou zlatých medailí tenisty Jaroslava Šmédka a atletky Lenky Matouškové.

Text: Martin Steinbach
Zdroj a foto: ICSD