28. srpna 2021 – Lukostřelci David Drahonínský a Šárka Musilová spojili síly pro turnaj mix-týmů a byla z toho úchvatná cesta, na jejímž konci byla stříbrná medaile. Na atletickém stadionu bojovala vlajkonoška výpravy Eva Datinská ve vrhu koulí a také kuželkář František Serbus. Finálovou účast si vyplavala Vendula Dušková a oba naši boccisté mají za sebou úvodní zápasy v turnaji jednotlivců.

Stříbrná medaile pro lukostřeleckou dvojici Drahonínský-Musilová

Zraky všech fanoušků českého para sportu byly v sobotu 28. srpna upřeny na střelnici Yumenoshima. Zde se totiž ke svému čtvrtfinálovému výkonu chystal lukostřelecký mix tým ve složení David Drahonínský a Šárka Musilová (W1), soupeři jim byla dvojice z Brazílie. V 18:10 hodin tokijského času české duo potvrdilo roli favorita a zvítězilo 131:126. Následoval obtížnější protivník v podobě korejských lukostřelců Kim-Koo, ale ani toto duo nedokázalo naše reprezentanty na jejich cestě turnajem zastavit a po výsledku 141:126 bylo jasné, že Češi budou střílet ve finále o zlato!

V boji o nejcennější kov to zpočátku vypadalo velmi nadějně. První kolo vedli Češi o jeden bod 34:33, a to i navzdory tomu, že za poslední šíp připočetli Drahonínský s Musilovou jen šest bodů. Bohužel v dalších kolech se Číňané zmátořili a postupně zastřílely jednotlivá kola třikrát za 35 bodů. Na tento konstantní výkon naši již nedokázali zareagovat, dokonce přidali další dvě šestky. Česká dvojice nakonec prohrála malým rozdílem 133:138 a slaví tak zisk první medaile na paralympiádě v Tokiu.

Datinská překonala své letošní maximum, Serbus ve finále na 7. místě

Vlajkonoška české paralympijské výpravy – atletka Eva Datinská – zažila dnes chvíli před půl osmou večerní svoji tokijskou závodní premiéru. Na svých v pořadí šestých paralympijských hrách odstartovala vrhem koulí v kategorii F37. Datinská předvedla více než solidní výkon, vylepšila své letošní maximum a její nejdelší změřený pokus činil 11,18 metrů, z čehož byla nakonec velmi kvalitní pátá příčka.

Druhý český atlet na tokijském olympijském stadionu téhož dne byl František Serbus (F32). Jeho pokusy ve finále hodu kuželkou létaly velmi daleko a medailové umístění nebylo daleko. Nejdelší výkon měl nakonec hodnotu 32,53 metrů, což stačilo na konečné 7. místo.

Vendula Dušková osmá ve finále polohového závodu. První zápasy boccistů

V bazénu moderního areálu Tokyo Aquatics Centre se v pátek dopoledne představilo trio českých plavců. Nevidomý bojovník a veterán celé výpravy Miroslav Smrčka (S11) dřel na stometrové trati ve znakové disciplíně. Jeho výkon byl sice o několik vteřin lepší než ten, kterým se před časem prezentoval na mistrovství Evropy na Madeiře, ale ani to mu nestačilo k vysněnému postupu. V rozplavbě skončila také Dominika Míčková (SM4, 150 metrů polohový závod) s časem 4:45,08.

Co se nepodařilo Smrčkovi a Míčkové, to zvládla rodačka z Karlových Varů. Vendula Dušková (SM8) si v dopolední rozplavbě na trati 200 metrů polohového závodu doplavala pro osobák (3:06,56) a mohla se tak těšit na finále v podvečer místního času. V tom předvedla o několik vteřin horší výkon než v dopolední rozplavbě a v konečném hodnocení obsadila i tak solidní 8. místo.

Bohužel bez zisku jediného bodu skončily pro Kateřinu Cuřínovou (BC1) zápasy základní skupiny v boccie. Zkušená reprezentantka nejprve podlehla korejskému hráči Jungovi poměrem 2:8 a o několik hodin později se snažila bodově „zahojit“ na soupeři z Thajska Huadpraditovi, ale ani v tento zápas naší hráčce nevyšel. Po slibném úvodu, ve kterém vedla po prvním kole 3:0, vedení ztratila, a nakonec prohrála 9:4.

Adam Peška (BC3) dnes hrál pouze jeden zápas, a to proti Řekyni Anně Nteta. Vyrovnaný souboj v podvečerních hodinách nakonec vyzněl lépe pro českého reprezentanta, který měl dnes výbornou a vyváženou formu a své vítězství 3:2 si nakonec s mírnými obtížemi pohlídal.

Zítřejší program:

Neděle 29. srpna bude pro českou výpravu v porovnání s předchozími dny o něco poklidnější. V Tokiu se ten den totiž představí jen atlet Aleš Kisý, kterého čeká už v 9:35 (2:35 SEČ) finále ve vrhu koulí a své další skupinové zápasy odehrají oba boccisté Adam Peška v 11:55 (4:55 SEČ) a Kateřina Cuřínová v 17:10 (10:10 SEČ).

Program českých para sportovců na hrách v Tokiu zde.

Text: Martin Steinbach
Titulní foto: David Soeldner
Fotogalerie: Jan Malý