1. září 2021 – Dnes to pořádně cinkalo. V poledne tokijského času si lukostřelkyně Šárka Musilová vystřílela stříbrnou medaili v turnaji jednotlivců. Poté se ze zisku bronzové medaile mohl radovat tým stolních tenistů, a aby toho nebylo málo, tak Adam Peška se stal paralympijským šampionem v boccie! Tyto a další české úspěchy byly dnes k vidění na paralympiádě v Tokiu.

Adam Peška vyhrál paralympiádu!  

Dokonalá pohádka se šťastným koncem pro české národní barvy. Boccista Adam Peška (BC3) zvládl i poslední krůček k historickému úspěchu a ve finálovém nervy drásajícím duelu porazil Řeka Polychronidise 3*:3. Po čtyřech endech bylo totiž skóre vyrovnané 3:3 a v rozstřelu nedokázal Řek posunout své zbývající míčky blízko Jacka a Peška tak už ani nemusel posílat do hry další míčky. Český reprezentant tedy ovládl turnaj suverénním způsobem – šest zápasů, šest výher.

Adam hrál proti světové jedničce a možná mu trochu dělalo problém ustát to hlavou. Ale jinak byl naprosto vyrovnaný, stejně jako po celou dobu všech zápasů na turnaji. Ještě mi to tak docela nedochází. Ten nával radosti mě ale postupně dohání,“ zhodnotila později v zázemí české výpravy Ivana Pešková, maminka a spoluhráčka Adama Pešky.

Duo Suchánek-Svatoš vypadlo v semifinále a má bronz

Semifinálovými zápasy pokračoval týmový turnaj stolního tenisu MT3. Na české reprezentanty Jiřího Suchánka a Petra Svatoše číhal velký turnajový favorit v podobě německého tandemu Bruechle-Schmidberger. Naši hráči však soupeře ze začátku pořádně potrápili.

První dva sety byly velice vyrovnané, v tom druhém dokonce vedli Češi 7:2, ale Němci předvedli velký comeback a set pro sebe nakonec získali. Za stavu 0:2 na sety se naši soupeři dostali do velké herní pohody a třetí část zápasu vyhráli 11:3. Semifinálový střet pak ukončila prohra Petra Svatoše s Thomasem Bruechlem. Češi tak obsadili na turnaji krásné třetí místo a povezou domů bronzové medaile.

Šárka Musilová vystřílela paralympijské stříbro

Dnes také došlo na odložený turnaj jednotlivců v lukostřelbě žen. K vidění byly hned dvě české reprezentantky Tereza Brandtlová a Šárka Musilová. Prvně jmenovaná narazila v osmifinále na domácí lukostřelkyni Okazaki a nevedla si vůbec špatně. Zápas v podstatě ztratila až v posledních dvou kolech, které sice zahájila krásnou desítkou, ale několik neuhlídaných ran nakonec zapříčinilo porážku 115:128.

Musilové se dařilo o poznání lépe. Vyřazovacími zápasy prošla jak horký nůž máslem a zastavila se až těsně pod vrcholem. Ve finálovém duelu se dlouho držela na dostřel Číňanky Chen, která proto, aby českou reprezentantku porazila, musela zastřílet nový paralympijský rekord. Musilová prohrála poměrem 131:142 a na stupních vítězů se dočkala zasloužených ovací od přítomných členů české paralympijské výpravy.

Cyklisté absolvovali silniční závod, Antošová finišovala na sedmé příčce

Na včerejší solidní výkony se snažili navázat handbikeři Kateřina Antošová, Tomáš Mošnička a Patrik Jahoda. Dnes byl na programu silniční závod, který se bohužel nepodařilo dokončit Jahodovi ve sloučené kategorii H1-2. Bezmála třiapadesátikilometrová trať byla nad jeho síly a v kombinaci se včerejší náročnou časovkou to prostě dál nešlo. Jahoda odstoupil po prvním okruhu.

Závod naopak dokončila Kateřina Antošová (H1-4). Česká jezdkyně obsadila krásné šesté místo s časem pod jednu hodinu. Na závodní trať se vydal i Tomáš Mošnička v kategorii H3 a svoji jízdu zakončil na 12. místě.

Kešnar na skvělém pátém místě, ve finále skončila Dušková sedmá

Paralympijský premiéra zastihla Jonáše Kešnara ve velice kvalitní formě. Po úspěšné dopolední rozplavbě na trati 200 metrů polohový závod na něj čekalo finále v podvečer místního času. A ani v něm se neztratil, ba naopak. Konečné páté místo v čase 2 minuty a 23 vteřin je úctyhodný výkon od tak mladého plavce s nulovými paralympijskými zkušenostmi.

Finále neminulo ani Vendulu Duškovou na prsové stovce. Když se jí ráno podařilo postoupit z rozplavby, už mohla ve finále plavat uvolněně a soustředit se jen na svůj výkon. Nakonec z toho bylo kvalitní sedmé místo s povedeným časem 1:42,69. Za všechny své tokijské časy se rozhodně nemusí stydět.

Se svojí disciplínou (100 metrů prsa) byl po rozplavbě spokojený i Miroslav Smrčka. „Na začátku jsem se cítil velmi dobře, v podstatě až do obrátky šlo vše, jak mělo. Měl jsem to dobře rozjeté, ale bohužel se mi to nepodařilo dotáhnout. Ale i tak mám radost, byl jsem druhý náhradník pro finále, a hlavně mě těší, že i ve svém věku jsem porazil několik o dost mladších protivníků,“ zhodnotil s úsměvem veterán českého para plavání.

V atletice byl Michal Enge ve finále hodu kuželkou

Michal Enge čelil ve večerním finále hodu kuželkou naprosté světové extratřídě. V jeho kategorii byl například i držitel současného světového rekordu Zeljko Dimitrijevič ze Srbska. České reprezentant se však nenechal zahanbit a předvedl dlouhé hody, přičemž jeho nejdelší změřený pokus měl hodnotu 26,75 metrů. Enge tak obsadil konečné 7. místo. Vyhrál Rus Tiamazov v novém světovém rekordu 35,42 metrů.

Zítřejší program:

Ve čtvrtek 2. září čeká na střelce Jakuba Koska a Tomáše Peška kvalifikace ve střelbě pistolí na 25 metrů v 8:45 (1:30 SEČ). Ve své silnější disciplíně – ve vrhu koulí – se představí Anna Luxová 9:30 (2:30 SEČ). Poslední cyklistický závod her absolvuje Ivo Koblasa v 9:48 (2:48 SEČ) a Arnošt Petráček začne svoji cestu za medailovým snem v 10:53 (3:53 SEČ) rozplavbou na 50 metrů volným způsobem.

Program českých para sportovců na hrách v Tokiu zde.

Text: Martin Steinbach
Foto: Jan Malý