Ve dnech 27. až 29. září se v Praze-Březiněvsi konal již 11. ročník evropského klubového poháru ve fotbalu pro nevidomé pod názvem Pohár středoevropských měst, který pořádal domácí tým BSC Praha.

Tento turnaj je zaměřen na podporu reprezentace ČR ve fotbalu pro nevidomé, protože v domácím týmu hrají převážně hráči s mezinárodní klasifikací B1, která je nutná pro účast na oficiálních soutěžích IBSA. Šlo také o přípravu na Mistrovství Evropy Divize B, které se příští rok uskuteční v polském Krakowě.

Turnaj má skvělé reference v Evropě a letos se do Prahy sjel největší počet týmů v historii. Nováčky turnaje byly řecký Keravnos Atény, německá Blista Marburg a moldavský Kišiněv. Zbývající devítku pak kromě domácích doplnil německý Ingolstadt, dva polské týmy Wisla Krakow a Slask Wroclaw, rumunský ANR Bucuresti a italské Sanremo Calcio.

Základní část se poprvé hrála podle nového systému, který letos zavedla UEFA pro Ligu mistrů a Evropskou ligu. Ve společné tabulce hrál každý tým v sobotu 4 zápasy podle losu, který určila softwarová aplikace Tournify. Výjimku měly pouze týmy ze stejné země nebo se stejným jazykem, které se nemohly v sobotu spolu potkat. V případě remízy pak rozhodovaly penalty a vítěz bral dva body a poražený jeden bod. Vítězství v normální hrací době bylo za tři body. Poprvé jsme také využili mobilní aplikaci Tournify, kde mohli všichni vidět aktuální tabulku, střelce, sestavy týmů a podobně.

Domácí BSC Praha v zahajovacím zápasu remizoval 0:0 s rumunskou Bukureští, což je v podstatě rumunská reprezentace. Skvěle zachytal Radek Witkovský, který zneškodnil tři vyložené šance, ale v penaltovém rozstřelu se radovali hosté. Ve druhém zápasu domácí BSC remizovalo 0:0 s řeckým Keravnosem Atény, kde hraje nejlepší střelec řecké reprezentace albánského původu Adriano Bezhani. Řekům se však nedařilo a BSC nakonec vyhrálo na penalty. Třetí zápas neměli domácí šanci a prohráli 0:2 proti sestavě italského Sanrema, kde v základu hráli dva Španělé a především největší hvězda Osvaldo Fernandes z Argentiny, který hrál finále na Paralympiádě v Paříži. Díky svým výkonům na turnaji pak suverénně vyhrál cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje. V posledním zápasu muselo BSC Praha podle průběžné tabulky vyhrát v normální hrací době, aby mělo šanci na semifinále. Mělo obrovskou územní převahu, ale nedokázalo dát gól a nakonec pět minut před koncem z ojedinělého brejku dostalo gól od moldavského týmu Kišiněv, což je také v podstatě reprezentační výběr.

V neděli museli domácí do kvalifikace proti Ingolstadtu a po remíze 0:0 vyhráli na penalty. V posledním zápasu o 7. místo prohrávali s polskou Wroclawí po nařízené penaltě, ale několik minut před koncem vyrovnal nádherným gólem z přímého kopu Tomáš Mysliveček. Na penalty pak domácí udolali Wroclaw 2:1. Cenu pro nejlepšího hráče BSC Praha získal poprvé brankář Radek Witkovský.

Turnaj nakonec ovládlo podruhé v historii této akce italské Sanremo, které ve finále porazilo na penalty německý Marburg, když rozhodl argentinský střelec Fernandes. Bronz si odvezla polská Wisla Krakow, opět zde v podstatě polská reprezentace, která porazila rumunskou Bukurešť. Překvapením turnaje je páté místo moldavského Kišiněva, kde skvěle chytal jejich brankář Bilsagajev a právem získal cenu nejlepšího brankáře turnaje.

Cenu fair-play získal in memoriam trenér Ingolstadtu Peter Adrian, který v srpnu zemřel na srdeční příhodu. „Byl jsem rozhodnutý už dlouho, kdo tuhle cenu vyhraje, a vůbec nikdo to nevěděl. Peter udělal strašně moc práce pro Ingolstadt, aby vůbec začali hrát německou Bundessligu a aby ten tým mohl jezdit na mezinárodní turnaje. Bylo to pro mě hodně emotivní i vzhledem k různým dalším okolnostem,“ řekl Zdeněk Barlok, ředitel turnaje.

S výsledkem BSC jsem nakonec spokojený, protože jsme v sobotu v posledním zápasu vsadili vše na jednu kartu vyhrát nebo nic a občas se to ve sportu stane, že je všechno jinak. V neděli se ale kluci kousli a vyhráli oba zápasy, i když hlavní střelec Lukáš Valer byl celý turnaj nachlazený, takže se mu tolik nedařilo. Tenhle turnaj je každý rok úplně jiný a nikdy nevíte, kdo vyhraje a kdo skončí poslední. I nám se to už stalo, když jsme v roce 2022 vyhráli, ale taky už jsme byli dvakrát poslední. Letos bylo však jasné, že italské Sanremo, které mělo tým nabytý cizinci, mělo největší šance. Uvažujeme o tom, že příští rok povolíme pouze jednoho cizince v každém zahraničním týmu, aby se opět srovnala kvalita všech týmů. Ani my nehrajeme na turnaji s cizinci. Účast devíti týmů je pro nás velkým překvapením a zároveň poděkováním, protože jsou tady všichni spokojení, ale budeme muset příští rok snížit počet pouze na osm týmů, protože to bylo už organizačně hodně náročné. Proto patří velké díky celému organizačnímu týmu, díky kterému se turnaj povedl, jinak bychom to nezvládli. Turnaj je tak prestižní, že medaile a poháry předával místopředseda NSA, pan Roman Brandýs, což pro nás bylo hrozně milým překvapením, ale také známkou toho, že máme dobré vztahy s NSA,“ řekl Zdeněk Barlok, hlavní pořadatel turnaje a předseda BSC Praha.

Konečné pořadí:

  1. Sanremo Calcio non Vedenti (itálie)
  2. SF BG Blista Marburg (Německo)
  3. Wisla BF Krakow (Polsko)
  4. ANR Bukuršti (Rumunsko)
  5. FSN Kišiněv (moldavsko)
  6. ASAMEA Keravnos Atény (Řecko)
  7. BSC Praha (Česko)
  8. Slask Wroclaw (Polsko)
  9. FC Ingolstadt 04 (Německo)

Zdroj a foto: BSC Prague