Tisková zpráva – Bronzová medaile ze Spanish Open, historický vstup domácího turnaje do světového okruhu a ambiciózní plány nového trenéra Jakuba Filčáka. Český para badminton je na vzestupu a příští týden se v Praze naši hráči představí mezi světovou elitou na turnaji Czech Para Badminton International 2025, který od 8. do 13. dubna hostí Wellness Hotel Step.
Bronzová radost a cenné zkušenosti na Spanish Open
Česká para badmintonová reprezentace si z březnového turnaje ve španělském městě Vitoria-Gasteiz přivezla cenný kov. Kamil Šnajdar s Alešem Egerem vybojovali bronzové medaile ve čtyřhře a potvrdili vzestupnou formu.
„Ve čtyřhře jsme s Alešem ze skupiny postoupili hladce, když jsme vyhráli obě utkání,“ popisuje cestu k medaili Šnajdar. „Ve čtvrtfinále jsme pak narazili na německo-polskou dvojici Hellmann/Kawa, které jsme nakonec porazili ve třech setech a postoupili do semifinále. Tam jsme bohužel prohráli s dvojicí Aranguiz/Motero, ale díky systému turnaje máme bronzovou medaili.“

V mixu nastoupil Šnajdar po boku německé reprezentantky Anniky Schroeder. „S Annikou jsme v základní skupině vyhráli obě utkání a postoupili do čtvrtfinále z prvního místa. Tam jsme ale prohráli se zkušenou dvojicí Aranguiz/To,“ hodnotí český reprezentant, který se představil i v singlu. „Ve skupině jsem byl s Polákem Andrzejem Kawou a Japoncem Reo Oyamou. Výhra nad Kawou mi zajistila postup. Zápasy proti hráčům z Japonska jsou vždy výzvou, jelikož téměř bez výjimky patří mezi světovou špičku. V pavouku jsem pak narazil na Brita Davida Folletta. Po vyrovnaném prvním setu, kdy vyhrál 22:20, pak zvítězil i ve druhém setu.“ Po postupech ze skupin Luděk Benada s Milošem Bauerem rovněž skončili na lopatách osmifinálových soupeřů.
Vyzkoušejte si para badminton!
Nový trenér, nové ambice
Od ledna vede český tým čtyřiadvacetiletý slovenský trenér Jakub Filčák, který přináší do týmu novou energii a vysoké ambice. „Para badmintonu se intenzivně věnuji více než dva roky. Moje cesta začala, když jsem jako badmintonový trenér převzal vedení slovenského hráče Rudolfa Kleina. Postupně, díky úzkému propojení české a slovenské para badmintonové scény, jsem začal spolupracovat i s českými hráči,“ vysvětluje svou cestu k české reprezentaci.

Ekipa lednového para badmintonového kempu.
„S výsledky ze Španělska jsem velmi spokojený. Šlo o turnaj světové úrovně, který předcházel prestižnímu turnaji Level 1 v Toledu, takže konkurence byla opravdu silná,“ hodnotí Filčák první velký turnaj pod svým vedením. „Kluci ukázali, že se dokážou rovnat i se světovou špičkou. Příkladem byl zápas Aleše Egera s Rickem Cornellem Hellmannem – světovou pětkou, kde Aleš v druhém setu odehrál vyrovnanou partii.“
Nový trenér má s českým týmem velké plány, ale vidí i výzvy, které bude třeba řešit. „Cílem pro tento rok je dostat co nejvíc hráčů do světové TOP12, aby mohli pravidelně startovat na turnajích Level 1. Z dlouhodobého hlediska se chceme připravit na to, abychom měli minimálně dva hráče na paralympiádě v Los Angeles 2028,“ vysvětluje své vize. „Mezi hlavní výzvy určitě patří finance – mezinárodní turnaje jsou nákladné a zabezpečit celou sezónu není jednoduché. Další výzvou je nedostatek ženských hráček, což komplikuje tvorbu stabilních párů do mixu. Je také důležité pracovat s mentálním nastavením hráčů, aby si uvědomili, že mají na to dosahovat vážně výjimečné výsledky.“
Czech Para Badminton Open vstupuje mezi světovou elitu
Velký krok vpřed čeká český para badminton příští týden. Czech Para Badminton Open 2025, který se koná od 8. do 13. dubna v pražském Wellness Hotelu Step, se po sedmi ročnících poprvé zařadil do světového okruhu. „V mužské dvouhře v kategorii WH1 je přihlášených 26 hráčů, přičemž hned druhý nasazený je náš Zbyněk Sýkora. V první desítce máme čtyři hráče, takže statisticky jsou šance velmi slušné,“ vyhlíží domácí turnaj Filčák.
„V kategorii WH2 nás bude reprezentovat Aleš Eger, jehož výkonnost roste a má reálnou šanci dostat se minimálně do semifinále. Velmi pozitivně to vidím i ve čtyřhře Aleše s Kamilem, a také v mixu, kde stabilní pár tvoří Kamil Šnajdar a Annika Schroeder – velmi silné duo s velkým potenciálem,“ věří slovenský kouč.
Do Prahy míří skutečné hvězdy para badmintonu. „Mezi muži určitě vyniká Konstantin Afinogenov z Izraele – aktuální světová osmička a čtvrtý hráč Evropy. Mezi ženami doporučuji sledovat Natalii Grzyb z Polska, Marilou Maurel z Francie a zejména Anniku Schroeder z Německa – také světovou osmičku,“ láká Filčák diváky.
Systematická práce s týmem
První měsíce pod novým vedením naznačují, že český para badminton je na správné cestě. „Podpora ze strany svazu i Paralympijského výboru je silná a je cítit společnou snahu posunout para badminton dopředu,“ pochvaluje si Filčák, který v lednu uspořádal také první reprezentační kemp.
„Kemp proběhl koncem ledna a trval tři dny. Kromě reprezentantů se zúčastnili i sledovaní hráči, a měli jsme i hosty – jako trenér se připojil Jirka Bureš z Brna, který trénuje Kamila Šnajdara a Lukáše Kyncla,“ popisuje. „Kemp měl velmi pozitivní atmosféru – setkali jsme se i s představiteli svazu a měli společný úvodní rozhovor s hráči, který byl skvěle přijat. Zúčastnili se téměř všichni aktivní hráči českého para badmintonu a myslím si, že tento kemp byl přínosný nejen po sportovní stránce, ale i pro budování týmové identity.“
„Po mém nástupu vnímám úroveň velmi pozitivně. Hráčský potenciál je obrovský. Věřím, že pokud nastavíme systematický a dlouhodobý přístup, tak se brzy dostaví výsledky, které budou stát za to. Úroveň je vysoká, ale prostor na progres je stále velký,“ hodnotí trenér současný stav.
„Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům, trenérům a lidem z Českého badmintonového svazu i Paralympijského výboru za důvěru a podporu. Každý krok, každé povzbuzení či podaná ruka pomáhá posouvat český para badminton dopředu,“ uzavírá Filčák, který věří, že úspěchy ze Spanish Open a premiéra na světovém okruhu jsou jen začátkem nové éry českého para badmintonu.
Propozice turnaje najdete zde.
Zdroj a foto: Český badminton