Pražský šachový festival Open Letní Praha 2025 se stal klíčovou přípravnou stanicí pro trojici českých nevidomých reprezentantů. Taťána a Josef Polnarovi spolu s Petrem Bayerem zde poměřili síly se světovou konkurencí a otestovali své síly před nadcházejícími mezinárodními vrcholy sezony v Polsku a Španělsku. Náročný devítikolový turnaj zvládali v tropických vedrech, která turnaj provázela.
Ve dnech od 8. do 16. srpna 2025 ožil pražský hotel Olympik již 12. ročníkem mezinárodního šachového turnaje Open Letní Praha, který je součástí prestižního seriálu Czech Tour. Na startovní listině se objevilo 114 hráčů a hráček z 21 zemí, mezi nimiž nechyběla ani trojice českých zrakově postižených šachistů z TJ Zora Praha: manželé Taťána a Josef Polnarovi a Petr Bayer.
Trojice reprezentantů přistoupila k turnaji nejen jako k samostatné výzvě, ale především jako k ostré přípravě na blížící se mistrovství světa a další mezinárodní akce. I přes to, že partie často hráli až po celém dni v zaměstnání, dokázali držet krok s mezinárodní elitou a jejich výkony si zaslouží uznání.
„Říká se tomu šachový maraton a my jsme si ho vyzkoušeli na vlastní kůži,“ komentoval náročný program Josef Polnar, který je zároveň kapitánem reprezentace. „Polovinu turnaje jsem se pohyboval v první dvacítce, což si bohužel vybralo svou daň v sedmém a osmém kole, kde přišly prohry. Turnaj byl náročný nejen kvůli síle soupeřů, ale také kvůli vlně veder, která nám všem komplikovala život. Celkově ale mohu konstatovat, že jako tým jsme na nadcházející mezinárodní výzvy dobře připraveni.“
Petr Bayer si z turnaje odnesl cenné zkušenosti. „Turnaj se mi povedl, i když jsem na konci hledal skryté rezervy. Devět kol s časem na partii 90 minut jsem dlouho nehrál. 3,5 bodu je pro mne úspěch. Cíl byl splněn. Vyzkoušel jsem si, jak to vypadá na velkých turnajích a procvičil si angličtinu,“ dodal s úsměvem.
Taťána Polnarová bojovala nejen se soupeřkami, ale i s extrémním počasím. „Ze začátku jsem se trápila, potom se podařilo několik partií. Vlna veder mi nedovolila dokončit turnaj a ze zdravotních důvodů jsem odstoupila před posledním kolem,“ vysvětlila své rozhodnutí.
Konečné umístění českých reprezentantů:
- 46. místo: Josef Polnar (4,5 bodu)
- 85. místo: Taťána Polnarová (3,5 bodu)
- 87. místo: Petr Bayer (3,5 bodu)
Sezona vrcholí v Polsku a Španělsku
Pražský turnaj byl pro manžele Polnarovy skutečně jen zahřívacím kolem. Hned následující den po jeho skončení nasedli na vlak a vydali se na 800 kilometrů dlouhou cestu do polského Rzeszówa, kde se od 17. do 27. srpna koná IBCA World Individual Chess Championship 2025 pro nevidomé a tělesně postižené. Na světový šampionát je přihlášeno 58 hráčů z 22 zemí.
Závěr náročné sezony pak obstará v září mezinárodní turnaj družstev ve španělské Barceloně. Zde se česká reprezentace představí v plné síle ve složení: Karel Vlach, Irena Šourková, Petr Bayer, Taťána Polnarová a Josef Polnar.
Náročný program je jasným důkazem odhodlání českých para sportovců a pokládá pevné základy pro budoucí úspěchy. O jejich počínání na obou klíčových akcích vás budeme samozřejmě nadále informovat.
Propozice a výsledky z turnaje v Praze ZDE.
Propozice a výsledky z IBCA World Individual Chess Championship Polsko:
Zdroj a foto: Český svaz zrakově postižených sportovců





































