Český paralympijský tým lze definovat jako množinu sportovců a jejich doprovodu, kteří reprezentují anebo reprezentovali Českou republiku na Paralympijských hrách (Czech Paralympic Team) či na deaflympiádách (Czech Deaflympic Team) a na Global Games (Czech team Global Games). Do této množiny se zahrnují i ti, kteří se na zabezpečení paralympioniků a deaflympioniků, na přípravě a realizaci účasti České republiky na paralympiádách a deaflympiádách přímo či nepřímo podílejí.

Ve světě se myšlenka paralympismu začala rozvíjet v polovině 20. století. V 80. letech byl pak založen Mezinárodní koordinační výbor světových organizací postižených sportovců jako rovnocenný protějšek Mezinárodního olympijského výboru. V roce 1992 byl přejmenován na Mezinárodní paralympijský výbor (IPC). První paralympijské hry se uskutečnili v roce 1960.

Součástí Českého paralympijského týmu jsou i sluchově handicapovaní, jejichž historie mezinárodních soutěží sahá až do roku 1924. Od tohoto data se pořádají sportovní akce známé jako „International Silent Games“ (dnes deaflympiády).

První hry pro intelektově znevýhodněné sportovce, Global Games, se datují k roku 2004.

Databáze sportovců (připravuje se)