Čtvrtek byl šestým dnem dealympiády v Sofii a přinesl českým barvám jak radost, tak i smutek. Marek Bartošek na střelnici potvrdil svoji formu a pohodu a ve větrném závodě vybojoval už třetí medaili, druhou stříbrnou! Naopak beachvolejbalistky Chladová s Žídkovou nepřešly přes čtvrtfinále a po výborných výkonech budou bojovat až o páté místo.
Černý čtvrtek prozářený dalším stříbrem
Český reprezentant Marek Bartošek zužitkoval na policejní střelnici v centru Sofie nebývalou pohodu, do které se dostal poté, co na deaflympiádě v hlavním městě Bulharska vybojoval v minulých dnech stříbrnou a bronzovou medaili. A bez cenného kovu neodešel ani z poslední soutěže, 60 ran vleže, kterou přitom realisticky považoval za svoji nejslabší. Díky Bartoškově dobrému rozpoložení jsme se tak aspoň jednou mohli pořádně zaradovat v den, který jinak přinesl snůšku zklamání i nefalšované bolesti.
„Nic jsem od toho neočekával, pojal jsem to spíš rekreačně,“ zažertoval si Bartošek poté, co obsadil nečekané druhé místo. Vždyť mezi soupeři figurovali i opravdoví specialisté jen na tuto disciplínu. A dalším společným protivníkem byly nevyzpytatelné poryvy větru. „Naštěstí jsem si ohlídal praporky, díval se, jak to fouká, a pokazil snad jen čtyři výstřely. Protože jsem ale nasbíral o něco málo bodů, než je můj dlouhodobý standard, byl jsem přesvědčen, že musím být v průběžné klasifikaci někde dole. Jenže soupeři se s větrem očividně nesrovnali ještě víc. Do finále jsem šel z druhé pozice, tam se mi povedlo několik desítek, a bylo z toho stříbro,“ svěřila se jedna z nejvýraznějších osobností letošních her, a to nejen na střelnici, Marek Bartošek.
Výsledky – puška 50 m 60 ran vleže
- Sookeun Choi Korea 695,1
- Marek Bartošek ČR 685,5
- Sergej Valovanis Ukrajina 681,3
Ruská stopka českým snům
Bohužel, na dalších sportovištích, a zejména tam, kde se rýsovaly další medailové ambice, už se českým sportovcům nedařilo. Plážové volejbalistky Veronika Chladová – Oldřiška Žídková sice s přehledem zvládly středeční osmifinále proti maďarským sestrám Grassyovým, ale první porážku na turnaji utrpěly v nejméně vhodnou chvíli, ve čtvrtfinále proti ruskému páru Stukanová – Ivanová. Byla to ale vyrovnaná bitva, jenže ten kousek nezbytného sportovního štěstí stál jednoznačně na druhé straně hřiště. „Ve druhém setu už jsme vedly 10:4, ale Rusky to otočily i díky třem prasátkům na síti, a třem dopadům míče na čáru. Naopak my se asi příliš soustředily na to, hrát na opticky horší Rusku, ale nešlo nám to, jak jsme chtěly. Moc nás to mrzí, ale smutek jsme udržely v sobě, na slzy nedošlo,“ svěřila se Veronika Chladová už poté, co odpoledne český ženský pár zvedl hlavu a obrátil nepříznivě se vyvíjející skóre v duelu s Američankami, který rozhodl o tom, že si v posledním utkání v Sofii – o páté místo – dá repete s úřadujícími mistryněmi světa z Ukrajiny. Ty totiž ve čtvrtfinále selhaly s Litvou. „Zpočátku na nás leželo to zklamání z prohry s Ruskami. Vzpamatovaly jsme se až ve druhém setu a pak těsně vyhrály tiebreak. Aspoň malá radost. I proto, že jedna z Američanek byla hrozně vysoká, a na síti se jen těžko dala překonat.“
Už ve středu skončila pouť beachvolejbalovým turnajem pro druhou českou dvojici, Votípková – Teclová. V osmifinále byly nad jejich síly právě tyto Američanky, Skowzgirdová s Lehmannovou.
Výsledky – beach volejbal žen:
Osmifinále
Chladová, Žídková (ČR 1) – M. Grassyová, A. Grassyová (Maďarsko 1) 2:0 /21:7, 21:7/
Votípková, Teclová (ČR 2) – Skowzgirdová, Lehmannová (USA 1) 0:2 /12:21, 12:21/
Čtvrtfinále
Chladová, Žídková – Stukanová, Ivanová (Rusko 2) 0:2 /18:21, 16:21/
O umístění
Chladová, Žídková – Skowzgirdová, Lehmannová (USA 1) 2:1 /17:21, 21:15, 16:14/
Cyklistika: apokalypsa jezdců, a hlavně pořadatelů
Hned dva černé dny mají za sebou cyklisté. A nejen ti naši asi nikdy nezapomenou na to, co pro ně organizátoři v Bulharsku připravili. Středeční silniční závod s hromadným startem v okolí Sofie byl náročný i pro doprovodná vozidla! Natož pro závodníky, kteří se kromě úmorného horka museli vypořádat i s dálnicí, připomínající roletu (a navíc kolem nich jezdily kamiony), a s okresními cestami, kde byly desítky, ne-li stovky děr, i půlmetru dlouhých a 30 centimetrů hlubokých. Řada závodníků proto předčasně odstoupila z technických či zdravotních důvodů (přesně 17 ze 44), mezi nimi i Pavel Pastrnek. „Byla to díra vedle díry, výmoly, v balíku jezdců viděli jen ti vepředu, pořád jste se museli dívat v obavách před sebe, abyste se do nějaké netrefili. A ještě pražilo slunce a foukal silný boční vítr.“ Cílem tak projel jen druhý z našich reprezentantů, celkově dvanáctý Jan Čapek, kterého ale sužovaly křeče. Zvláštní tečkou za „neuvěřitelným závodem“ byla diskvalifikace vítězného Novozélanďana Carrutherse, na velmi horlivý popud ruské výpravy, zpochybňující čistotu spurtu v cílové rovince. A tak ze zlata se nikoliv na silnici, ale od stolu činovníků radoval Rus Ivan Makarov.
O nic lepší vzpomínky nebudou mít cyklisté ani na závod horských kol v kopcích pohoří Vitoša. Prudké sjezdy úzkým korytem si vybraly svoji daň i mezi našimi barvami. Pavel Pastrnek skončil s krvavou dírou na pravém spánku v nemocnici, kde mu nehezky vyhlížející tržnou ránu sešili třemi stehy, a zároveň mu zakázali start v závěrečném bodovacím závodě. „Jel jsem dolů ve vysoké rychlosti přes místo, kde byly velké kameny, a o jeden z nich se mi zasekla šlapka. Pak jsem přeletěl přes řidítka na zem,“ svěřil se potlučený, ale přesto v pohodě se tvářící Pastrnek. De facto hrdina závodu. Prokázal totiž skutečného sportovního ducha – i přes nepříjemné zranění závod dokončil!!!
Smutný a předčasný konec měla snaha Jana Čapka o zisk jakékoliv medaile z pozice úřadujícího šampiona mezi sluchově handicapovanými právě v kategorii horských kol. Neujel ani polovinu prvního ze čtyř okruhů, a musel odstoupit s nefunkční přehazovačkou, kterou mu zřejmě poškodil náraz zezadu od jednoho ze soupeřů krátce po startu. „Snažil jsem se to na místě opravit, ale když uběhlo pět minut, a soupeři byli daleko, musel jsem to vzdát. Když jsem se vrátil k naší dodávce v zázemí, stejně mi to trvalo ještě dalších deset minut, než jsem ji zase zprovoznil,“ řekl s osudem smířený Čapek.
Kromě „zkrvaveného“ a časomírou na jedenácté pozici „odmávaného“ Pastrnka tak cílem projel jako nejlepší z našich David Studýnka na sedmém místě. „Byla tady jen samá náročná stoupání a klesání, opravdu jsem rád, že jsem dojel do cíle nezraněn,“ svěřil se Studýnka, který o jednu příčku předčil Romana Dohnala. „Souhlasím. Bylo to o zdraví. V technických pasážích jsem soupeře dojížděl, ale ve sjezdech mi zase odskočili.“ A poslední z našich závodníků na horských kolech, očividně vyčerpaný Michal Vrána? „Jsem na šrot, mám rozmazané vidění, a bolí mne vykloubený prsteníček a odřená ruka, co jsem si poranil při tréninku.“ I tentokrát se z triumfu radovali Rusové.
Výsledky – silniční závod:
1. Ivan Makarov Rusko 2:22:28
2. T.J.Smith Velká Británie stejný čas
3. Giorgio M. Carbone Itálie stejný čas
12. Jan Čapek ČR 2:27:25
Pavel Pastrnek (ČR) závod nedokončil
Výsledky – horská kola:
1. Nikolaj Dittenbir Rusko 1:33:45
2. Remi Girardet Francie 1:34:16
3. John Klish USA 1:34:40
7. David Studýnka ČR 1:39:19
8. Roman Dohnal ČR 1:41:39
11. Pavel Pastrnek ČR 1:43:08
13. Michal Vrána ČR 1:46:05
Jan Čapek (CŘ) závod nedokončil
Mezi trny ostružin a akátů
Ani dotřetice se nedařilo orientačním běžcům. Na dlouhé trati, která byla vytyčena hned vedle trati cyklistů na horských kolech, si tradičně nejlepší výsledek připsal Josef Procházka. Do cíle dorazil vyčerpán a s rukama do krve poškrábanýma. „To je od akátů. Byl to klasický závod, vedl náročným terénem, plným přírodních překážek. Takový už se u nás nedělá, právě proto, aby se nikdo nezranil. A já na tento profil nemám ani věk, ani postavu. Jsem vysoký, vážím devadesát kilo, a je mi čtyřicet. Tahle trať byla pro orientační běžce o polovinu mladší, menší postavy. Ale bojoval jsem ze všech sil,“ zkonstatoval Procházka. Slova o náročnosti dosvědčuje fakt, že si v terénu pod Vitošou poranil koleno Libor Hubáček, zvažovaný člen páteční štafety.
Výsledky – orientační běh mužů – dlouhá trať (8,7 km)
1. Tomas Kuzminski Litva 1:03:21
2. Viktor Dinges Rusko 1:07:05
3. Vladimír Grinin Rusko 1:15:33
16. Josef Procházka ČR 1:52:55
22. Jiří Janda ČR 3:17:37
Libor Hubáček (ČR) závod nedokončil
Atletika: Osobní rekord a finále
A tak další malou náplastí na smutné výsledky „černého čtvrtka“ byly premiérové výkony našich mladých atletů. Jakub Nosek postoupil prvním pokusem z kvalifikace do finále skoku do dálky. Hned prvním skokem doletěl na 6,85 m a tato vzdálenost mu stačila. A Lenka Matoušková skončila ve finále ve vrhu koulí při své deaflympijské premiéře na šestém místě, navíc v novém osobním rekordu 11,47 m.