V dubnu v Sheffieldu jásal, když vylepšil světový rekord na trati 50 metrů znak. O víkendu v Berlíně mohl radostí skákat zase, protože jen tři měsíce staré maximum pokořil znovu. Arnošt Petráček na plaveckých závodech v Německu zazářil, i proto, že na stejné distanci v disciplíně motýlek vybojoval stříbrnou medaili.
Berlínské zápolení je specifické svým hodnocením a nominováním se do finále. Na základě bodového přepočtu jednotlivých výkonů jsou plavci po dopoledních rozplavbách seřazeni dle získaných bodů do finálových rozplaveb.
Do finále „A“ jde prvních 10 plavců, do finále „B“ druhá desítka, do finále „C“ třetí desítka. Tím se stane, že vedle sebe plavou plavci různých klasifikačních tříd. Nutno přiznat, že toto hodnocení je objektivní a plavci zjistí, v jaké kvalitě jejich výkony jsou. Zkrátka – 1000 bodů je světový rekord v každé disciplíně a třídě a výkony se vypočítávají na základě této hodnoty.
Petráček postoupil do áčkového finále na 50 metrů znak a 50 metrů motýlek. Na znakařské padesátce dohmátl v čase 41,63, čímž o další setiny posunul maximum vlastního světového rekordu. Ve finále přitom skončil na děleném 4.–5. místě, protože právě áčkové finále bylo nabité paralympijskými vítězi a kromě Petráčka zaplaval světový rekord ještě další plavec. Na padesátce motýlek se mu podařilo časem 41,17 vybojovat stříbro, do finále „B“ pak postoupil na padesátce volným způsobem.
„Závody v Berlíně mám hodně rád, vždycky se mi tu nádherně plave a všem děkuji za podporu, které si moc vážím,“ nezapomněl poděkovat paralympijský šampion z Ria.
Kromě Petráčka startovala v Berlíně ještě pětice českých plavců. Jan Povýšil, držitel pěti bronzových medailí z paralympijských her, pojal závody jako kvalitní přípravu před blížícím se mistrovstvím světa v Mexiku, dvakrát postoupil do áčkového finále.
„Kateřina Komárková plavala v Berlíně hned několik disciplín, aby po přechodu na triatlon neztratila kontakt s plaváním, a podala velmi kvalitní výkony, na padesátce volným způsobem si dokonce vylepšila osobní rekord. Myslím, že mezi triatlonistkami bude patřit k nejrychlejším plavkyním,“ okomentovala výsledky další české plavkyně vedoucí výpravy Andrea Věnseková.
Tuto trojici doplnili v Berlíně ještě zrakově postižený Miroslav Smrčka a mentálně znevýhodnění plavci Adéla Míková a Vladimír Hlaváč. A právě zástupci Českého svazu mentálně postižených sportovců Vladimíru Hlaváčovi se závody mimořádně vydařili. Skvělý úspěch zaznamenal v disciplíně 50 metrů prsa, ve které si ve skupině SB14 doplaval pro bronzovou medaili, a na 100 metrové trati dokonce vyrovnal svůj osobní rekord. Vynikající výkony předvedl i nevidomý plavec Miroslav Smrčka, který závodil rovnou ve čtyřech disciplínách: 50 metrů volným způsobem, 100 metrů volným způsobem, 100 metrů prsa a motýlek na 50 metrů. Závody v Berlíně patří již dlouho mezi nejkvalitněji obsazené plavecké mítinky ve světě. Tento rok se jich zúčastnilo přes 600 plavců z 52 států.
Kompletní výsledky najdete zde.
Tereza Kubíčková