Cvičte nebo třeba lepte modely. Důležité je něco dělat, upozorňuje střelec Tomáš Pešek

11. 04. 2020

Situaci kolem nouzového stavu a sníženým možnostem kvalitní tréninkové přípravy musí čelit i sportovní střelec, člen královéhradeckého sportovně střeleckého klubu Třebeš Hradec Králové, známý pohodář a flegmatik Tomáš Pešek.

Tomáš Pešek – mistr světa 2019, mistr Evropy 2018 a jistý účastník letních paralympijských her v Tokiu se do Japonska letos bohužel nevydá. Příští rok ale snad už vše proběhne bez komplikací a české medailové želízko v ohni bude bojovat o co nejlepší paralympijské umístění. Nyní se vítěz ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2018 připravuje v domácím prostředí, a kromě starostí s udržením vrcholové kondice také každý den vymýšlí, jak zabavit svého malého syna.

Jak trávíte poslední dny a týdny v době od vyhlášení nouzového stavu v České republice?

Vzhledem k všem těm omezením vydaná vládou trávím čas doma, a když to počasí dovolí, tak jsem na zahradě nebo v práci.

Jakým způsobem se udržujete v kondici?

Mám doma nějaké pomůcky na cvičení. Například odporové gumy, činky nebo trenažer na handbike.

Jste v kontaktu i s ostatními sportovci? Podporujete se navzájem v současné situaci?

Ano, s ostatními sportovci si občas napíšu nebo zavolám. Probereme toho dost a také si radíme, jakým způsobem cvičit a trénovat v domácím režimu.

Podělil byste se právě o nějaké tréninkové tipy?

Nejdůležitější ze všeho je jen nesedět ale udělat jakýchkoliv pár cviků, i v tom domácím prostředí. V dnešní době – i při nuceném pobytu doma – není problém si objednat z nějakého internetového obchodu základní pomůcky na cvičení. Nestojí to moc a člověk udělá něco pro své tělo a souběžně s tím i pro dobrou náladu po cvičení.

Jakým jiným způsobem vyplňujete volný čas, když zrovna netrénujete?

Když zrovna netrénuji, tak se naplno věnuji své rodině. Především svému malému synovi a snažím se ho nějak zabavit. I pro něj je těžké zůstávat celé dny doma.

Jaký je váš názor na přeložení termínu paralympijských her v Tokiu? Vy osobně už jste měl jistou účast a troufám si tvrdit, že vás mnoho lidí napříč českým paralympijským hnutím bralo jako jednu z velkých medailových nadějí.

Upřímně řečeno se nedivím, že došlo na přesunutí termínu akce. Přece jen zdraví je přednější a než to lámat přes koleno a uspořádat hry letos někde jinde nebo bez diváků, by asi nebylo úplně ono. Nehledě na to, že jsou nyní všechna sportoviště uzavřená a sportovci se nemají kde připravovat. Jistou účast jsem měl a myslím, že mám teď takovou formu, že bych se mohl umístit na nějaké dobré pozici, ale když teď nemůžu na plno trénovat, tak kdo ví, jak by to nakonec dopadlo.

Je něco, co byste vzkázal a popřál čtenářům tohoto rozhovoru?

Všem čtenářům bych chtěl vzkázat, aby se snažili najít si koníčka, který lze provozovat v domácím prostředí. Ať to bude třeba stavění a slepování modelů nebo domácí fitko, hlavní je něco dělat. Přeji všem hlavně pevné zdraví a zdravého ducha.

Text: Martin Steinbach
Foto: Archiv Tomáše Peška a ČPV

Sportovci v článku


Sdílet článek

Generální partneři
Oficiální partneři
Generální mediální partner
Mediální partneři
Oficiální dodavatelé
Allianz
Dárci a podporovatelé
Slide
Institucionální partneři
Partner Paralympijské výzvy
ČEPS
Globální partneři podporující ČPT
ČEPS