První klíčový cíl letošní triatlonové sezóny Jan Tománek na 70.3 Ironman Luxembourg úspěšně splnil. Z prvního místa v kategorii Handcycle se dokázal kvalifikovat na nadcházející mistrovství světa Ironman World Championship Nice 2023. Druhé místo ve stejné kategorii obsadil další Čech Zbyněk Švehla.

Průběh závodu byl z mé strany ideální a v podstatě od startu jsem postupně navyšoval náskok na druhého sportovce v pořadí. Ale výsledný čas 5:18:17 hodiny jasně potvrzuje, že rychlý a jednoduchý závod to nebyl!

Plavecká část (1,9 km) se po několika ročnících znovu vrátila do řeky Mosely, která z části tvoří hranici Lucemburska, Německa a Francie. Na tomto závodě český reprezentant startoval již potřetí. Závodníci kategorií HC (Handcycle) a PC (Physically Challenged) startovali s odstupem pěti minut po profesionálech, což je z pohledu bezpečnosti rozhodně nejlepší řešení.

Od startu jsem se ve sloučené kategorii držel na třetím, postupně na druhém místě a uvolněným výkonem jsem hravě zaplaval ve slušném standardu 36:02 minuty. Kdyby lépe zafungoval oficiální support, mohl být můj čas trošku lepší, ale průběžné vedení v naší kategorii jsem kontroloval,“ hodnotí první část závodu Tománek.

Bez zbytečného zdržení český závodník postupně ukrajoval první kilometry devadesátikilometrové cyklistiky. Prvních 40 km podél řeky a na absolutní rovině, s ohledem na výrazně kopcovitou druhou část, krotil svůj maximální výkon, protože rozhodnout měly právě strmé výjezdy. Při prvním výrazném stoupání mezi vinicemi od řeky se poprvé dostal do červených čísel, ale cítil se dobře, takový byl plán. „Dokončil jsem za 3:22:32 hodiny se smíšenými pocity, ale již relativně vysokým náskokem, na první pozici.“

Po druhém přechodu jsem se už tak silný necítil a úvodní kilometry jsem nevěděl, jestli nebudu zvracet. Byl jsem opravdu uvařený, ale dokázal jsem držel své tělo v chodu. Po prvotním útoku na rychlý čas jsem postupně takticky zvolnil. Bál jsem se selhání svého organismu z přehřátí, a také jsem si více a více připouštěl riziko střetu s běžci, protože na trati bylo přes dva tisíce účastníků.“

Do cíle však dorazil s pocitem štěstí a splněného cíle, tedy úspěšné kvalifikace na Ironman World Chapmpionship Nice 2023. Běžecký půlmaraton zvládl za 1:09:15 hodiny, což Tománek hodnotí bez emocí jako splněnou disciplínu.

Teprve po vypití a polití se několika sklenicemi studené vody jsem byl schopen začít trošku myslet a vše postupně vstřebávat. Dokončil jsem za 5:18:17 hodiny s dvacetiminutovým náskokem na druhého Zbyňka Švehlu, kterému jsem, již pln euforie a emocí, předával účastnickou medaili. Před závodem jsem se cítil jako favorit, ale vůči Zbyňkovi cítím velký respekt, protože jako první Evropan absolvoval slavného Ironmana na Hawaii a až doposud jsem ho nikdy v triatlonu neporazil. V absolutním pořadí bez handicapu jsem dokončil na 471. místě z 2078 dokončivších sportovců,“ uzavírá Tománek.

Zdroj a foto: Jan Tománek