Od zahajovacího ceremoniálu uběhlo sotva pár hodin a první osmička českých reprezentantů šla do akce. O nejzářivější moment se hned dopoledne postarala lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová, která v kvalifikaci stanovila nový světový rekord. V bazénu se zase blýskla osobním a národním rekordem na 200 metrů volným způsobem Agáta Koupilová.

Českou výpravu na začátek paralympijských her čekala vzácná návštěva. Do Paříže se přijel podívat prezident republiky Petr Pavel, který neskrýval k reprezentantům obdiv. „Naši paralympijští reprezentanti jsou ohromně inspirativní, nejen pro handicapované,“ žasla uznale hlava státu. Na sportovištích prezident navštívil lukostřelce a stolní tenisty, s ostatními pak poobědval ve vesnici. „Sport je jenom jeden. Přeji všem mnoho úspěchů,“ doplnil svá slova směrem k výpravě.

Na paralympiádu ale přicestoval také Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury. „Jsem nadšený z atmosféry. Je to odměna a určitě i zážitek pro všechny sportovce,“ komentoval kulisu na tribunách v Paříži.

Světová rekordmanka Šárka Pultar Musilová

Jako první se do akce pustili lukostřelci. Na začátek se představili v takzvaném „ranking round“, které určuje nasazení pro další fázi soutěže. David Drahonínský obsadil třetí příčku, Tereza Brandtlová v ženské soutěži skončila pouze o stupínek níže. Největší radost ale měla Šárka Pultar Musilová, která se prostřílela až k novému světovému rekordu o hodnotě 659 bodů a skončila první. „Do posledního šípu jsem o výsledku nevěděla, vypínám u střílení hlavu. Když na mě trenér radostně gestikuloval, říkala jsem si, jestli nemá úpal nebo úžeh,“ smála se čerstvá rekordmanka.

Komu se vstup do pařížských klání naopak příliš nevydařil, jsou stolní tenisté Filip Nacházel a Petr Svatoš. Jejich společná cesta deblovým turnajem skončila už v osmifinále, když nestačili na soupeře z Německa 0:3 na sety. „Byl jsem natěšený, o to větší je to zklamání,” neskrýval smutek Nacházel. Vypadnutí ve čtyřhře prý oba namotivuje do individuálních bojů. „Nechci tu být jako výletník. Budu se snažit výkon napravit v singlech. Nechám tam všechno,“ přitakal druhý z dvojice Svatoš.

Jen o několik desítek metrů dále odehráli své úvodní skupinové zápasy oba čeští zástupci v boccie. Adam Peška podlehl svému argentinskému soku v poměru 0:8. „Moc mi to nešlo, nedokázal jsem se srovnat a soupeř hrál dobře,“ hledal úřadující šampion z Tokia příčinu porážky. Zvítězit se nepodařilo ani jeho kolegyni Marcele Čermákové, která se utkala s domácí reprezentantkou. Ačkoli se na začátku zápasu dostala do vedení, musela se smířit s prohrou 1:6.

Koupilová při své paralympijské premiéře doplavala pátá

V plaveckém bazénu na sebe upozornila nadějná plavkyně Agáta Koupilová. Ta dokázala v rozplavbě na 200 metrů volným způsobem předvést šestý nejrychlejší čas a postoupila do večerního finále. V něm zaplavala dokonce o devět vteřin rychleji a poskočila ještě o jednu pozici výše. Ve své paralympijské premiéře tak obsadila skvělé páté místo.

Časem 2:59:89 navíc vylepšila svůj osobní i český rekord, ten dosud držela Běla Třebínová z MS 2002. „Mám hroznou radost, jsem maximálně spokojená. V páté místo jsem ani nedoufala,“ těšilo Koupilovou. Ocenila i atmosféru v obrovské La Défense Areně. „Před tak velkým publikem jsem nikdy neplavala, takže si ještě trochu zvykám,“ dodala nová držitelka národního rekordu na 200 metrů volným způsobem.

Text: Jiří Petr
Foto: Jan Malý, Barbora Reichová