Plavec David Kratochvíl vybojoval pro českou výpravu další medaili, v polohovém závodě na dvě stě metrů získal bronz. Jistou medaili má také stolní tenista Jiří Suchánek, který postoupil do semifinále v singlu. Další Češi dnes statečně bojovali také v drezuře, boccie, atletice a plavání.

Stejně jako před předchozími třemi boji o medaili David Kratochvíl při nástupu do finále polohového závodu na dvě stě metrů zamával divákům na tribunách. Ti potom sledovali jeho další skvělé počínání. Po závěrečném dohmátnutí totiž na časomíře u jeho jména svítil čas 2:24,60 a konečné třetí místo. „Moje vedlejší disciplína a mám z ní bronz. Navíc v druhém nejlepším čase v životě. Strašně si to užívám,“ těšilo Kratochvíla.

Suchánek má medaili z třetí paralympiády po sobě

Dvojnásobný bronzový medailista z paralympiád (Rio 2016 singl, Tokio 2020 mix) Jiří Suchánek doplní svou sbírku o další cenný kov. V aréně stolního tenisu si ve čtvrtfinále poradil se Slovákem Lovašem. Utkání opanoval ve třech setech. „Z našeho týmu stolních tenistů jsem zůstal jediný. Říkal jsem si, že to prostě musím hecnout. Těsné koncovky prvních dvou sad mě nabudily a pak už jsem dával všechno, co jsem chtěl,“ popsal dvaačtyřicetiletý Suchánek.

První dva sety vyhrál vždy 12:10, v poslední sadě už nedal Slovákovi šanci a dominoval 11:2. Často si český borec pomáhal také technickými údery. „Ty míčky krátce za síťku, které se vytáčí do strany, jsou hodně o přesnosti. Chce to vzít na sebe odvahu. Zahrát je o pět centimetrů jinam, tak už na to protivník dosáhne. Jsou to hodiny dřiny,“ líčil teď už semifinalista turnaje. V boji o finále vyzve ve středu od 17 hodin domácího reprezentanta Lamiraulta.

Dvě české stopy na atletickém svatostánku Stade de France

Pařížské střechy zkrápěl drobný déšť a svého premiérového paralympijského finále v kariéře se dočkala oštěpařka Miroslava Obrová. Nejdelším hodem v hodnotě 15,77 metru obsadila konečnou jedenáctou pozici. Nadšení z finále tentokrát trochu mírnila. „Bohužel mi zase pršelo, ve škaredém počasí to neumím. S dnešními výkony soupeřek jsem mohla být i v top desítce,“ vysvětlila Obrová. I přesto byla šťastná a závodění v Paříži si užila. „Zažila jsem to poprvé a budu bojovat dál. Pokusím se za čtyři roky dostat i do Los Angeles,“ dodala.

Na Stade de France dnes kromě Obrové zamířila i sprinterka Tereza Jakschová. Z rozběhu na sto metrů bohužel do bojů o medaile neproklouzla. Cílovou čáru proběhla za 13,21 sekundy a skončila celkově čtrnáctá. „S časem i výkonem jsem spokojená. Byla jsem trochu nervózní, ale v pozitivním smyslu. Těším na dvoustovku,“ říkala po svém závodě s vyhlídkou k další disciplíně, která ji čeká v sobotu. Chtěl by v ní vybojovat finále. „To ale samozřejmě každý. Je to tu hodně vyrovnané, může to skončit jakkoli,“ uvědomuje si Jakschová.

Miroslava Obrová

Plavcům ani boccistům se dopoledne nezadařilo

Svá vystoupení na první kariérní paralympiádě uzavřela plavkyně Agáta Koupilová, a to disciplínou padesát metrů znak. S La Défense Arenou se rozloučila šestnáctým místem z rozplavby za čas 54,24. O několik chvil později přišel na řadu také Tadeáš Strašík, ale ani jemu se na trati 100 m motýlek nepodařilo dostat do večerních bojů o cenné kovy, s časem 1:02,32 skončil třináctý.

Čeští boccisté Adam Peška a Marcela Čermáková otevřeli své účinkování v týmové soutěži nezdarem. V prvním zápase skupinové fáze nestačili na duo hráčů z Hongkongu. Bodovat se našim reprezentantům podařilo až v závěrečné části utkání, kdy jen kosmeticky upravili skóre na závěrečných 7:3 pro soupeře. Zvítězit se jim bohužel nepovedlo ani odpoledne proti Argentincům. Ve druhém utkání sice zapsali body dříve, i tak si ale Jihoameričané dokázali vytvořit náskok a Češi se znovu museli smířit s porážkou 3:7. V týmové soutěži tak končí.

Jezdci si užili atmosféru ve Versailles

Francouzskému publiku se konečně mohli ukázat v para drezuře jezdci se svými koňmi. A česká výprava měla ve Versailles hned dva zástupce. Anastasja Vištalová se usadila na čtrnáctém místě, a po svém představení byla hodně spokojená. „Z mého pohledu to byla jedna z nejlepších drezur v sezóně. Navíc to byl úplně nádherný zážitek. My para jezdci jsme nikdy neměli možnost závodit před tolika diváky. Moje kobyla je naštěstí hodně klidná a takové ruchy neřeší,“ říkala vesele.

Svůj první paralympijský závod v kariéře má za sebou také Vladimír Votřel. V konečném pořadí mu patřilo dvacáté místo, ani on ale neskrýval pozitivní náladu. „Bylo to super, užil jsem si to naplno. Nějaké chyby jsme udělali, ale na hrách jsem poprvé a jsem nadšený,“ komentoval jedenačtyřicetiletý jezdec.

Jezdectví na Château de Versailles.

Výsledkový souhrn dne:
Atletika
hod oštěpem (F56), finále
1. Kruminaová (Lotyšsko) 24,99 metru, …11. Miroslava Obrová (ČR) 15,77 metru
sprint na 100 metrů (T47), rozběh
1. Andradeová (Ven.) 12,18, …14. Tereza Jakschová (ČR) 13,21

Boccia
základní skupina (párový mix BC3)
Ho, Tse (Hong.) – Čermáková, Peška (ČR) 7:3
Čermáková, Peška (ČR) – Ferrandová, Romero (Argentina) 3:7

Jezdectví
para drezura
Snikus (Lotyšsko) 79,167, …14. Vištalová (ČR) 67,208, …20. Votřel (ČR) 61,542

Plavání
50 metrů znak (S5), rozplavba
1. Lu (Čína) 39,48, …16. Koupilová (ČR) 54,24
100 metrů motýlek (S10), rozplavba
1. Nimčenko (Ukr.) 57,52, …13. Strašík (ČR) 1:02,32
200 metrů polohový závod (SM11), finále
1. Dorsman (Nizozemsko) 2:18,36, …3. Kratochvíl (ČR) 2:24,60

Stolní tenis
čtvrtfinále (MS2)
Suchánek (ČR) – Lovaš (SR) 3:0