Ani tenis není třeba prezentovat jako ryze individuální sport plný ambic jednotlivců. V případě české reprezentace pro letošní Global Games totiž
platí, že úspěch nemusí být zdaleka jediný a jen dílem nejlepšího hráče.
České kvarteto Ondřej Sedliský, Josef Hus, Jiří Humhal a Jakub Jerhot má totiž políčeno hned na několik cenných kovů, a to především díky skvělé partě v týmu. „Všichni jsou to mimořádně slušní kluci, zodpovědní, komunikativní. Pro mě je potěšením s nimi pracovat,“ říká Pavel Tilinger, který je na letošních Hrách koordinátorem tohoto sportu.
Důvodů proč představit české hráče hezky pohromadě je ale víc: „Kluci těží ze skvělé party, která se kolem tenisu udělala. Všichni jsou sportem nadšení, je to téma číslo jedna, jejich životní program. Navíc se všichni upnuli k respektování společensky akceptovatelných cílů, jejichž součástí jsou i tenisové úspěchy,“ vyjmenovává Tilinger. Jejich úspěchy například dostaly celou tenisovou čtveřici do první dvanáctky nejlepších sportovců Českého svazu mentálně postižených sportovců (ČSMPS) za rok 2008.
Dalším společným jmenovatelem českého kvarteta je jejich zázemí: tenisu se totiž věnují i jejich otcové. Jiří Jerhot je trenérem reprezentace, Karel Humhal pak trenérem a psychologem. Svého syna Ondřeje trénuje Petr Sedliský (jinak učitel tělocviku) a s tenisovou raketou si rozumí i otec Josefa Husa. To všechno tvoří z české tenisové reprezentace favority Her. „Nejvíc by s námi měli soupeřit velmi dobří Poláci a Australané. Další v pořadí jsou Italové, ale ti ještě nedosahují takové úrovně,“ vyjmenovává největší soupeře Tilinger:
Na tenisové bitvy se česká reprezentace připravuje dvakrát až třikrát týdně včetně zimy, od května potom na antuce, tedy na povrchu, na kterém odehrají Global Games v Proseči. „Povrch, míče, rakety, to všechno je součástí přípravy. Stejně tak soustředění přímo na místě. Plánujeme, že v Proseči zvládneme dva až tři tréninky před začátkem Her,“ přibližuje poslední přípravy Tilinger. Pokud čeští reprezentanti formu dobře načasují, je velmi pravděpodobné, že budou jedním z hlavních medailových trumfů české výpravy na letošních Global Games. Nejvíc cenných kovů by mohl ukořistit Ondřej Sedliský – jediný tenista hrající v klubu Integra Hradec Králové.
Ondřej Sedliský: Přišel, zahrál, zvítězil
Přesně takový scénář mělo loňské republikové mistrovství, jehož režie se ujal do té doby neznámý Ondřej Sedliský. Po registraci mezi tenisty porazil na svém prvním
podniku všechny soupeře a suverénně ovládl šampionát. „Ondra přijel poprvé na republiku a hned poslal všechny ostatní domů. Herně je o třídu jinde,“ glosuje jeho výkon Pavel Tilinger.
Za jeho příchod do české reprezentace je hodně rád a vkládá do něj největší naděje. „Ondra je jednoznačně naší jedničkou. Pokud se všechno podaří a bude zdravý, věřím, že bude brát medaile ve všech soutěžích: jednotlivcích, družstvech i čtyřhře,“ doufá Tilinger.
Takové přání není vůbec nereálné, vždyť stejný triumf si Ondřej Sedliský připsal hned ve své úvodní sezoně mezi mentálně handicapovanými. Na minulém mistrovství světa byl také třikrát zlatý: k individuálnímu úspěchu přidal nejcennější kov i v družstvech ve spolupráci s Josefem Husem a ve čtyřhře se z triumfu radoval s Jakubem Jerhotem, tedy s oběma svými reprezentačními parťáky pro letošní Global Games. Bleskový úspěch na domácí i mezinárodní scéně mu navíc přinesl i titul nejlepšího sportovce SMPS roku 2008. „Všechno je výsledkem práce jeho rodičů. Ondra je svědomitý, pracovitý, pilný, pečlivý, zkrátka o něm můžu říct jen samé pozitivní věci,“ pochvaluje si Pavel Tilinger.
Josef Hus: Zkušený harcovník
Zatímco Ondřej Sedliský je ve světě tenisu mentálně handicapovaných prakticky nováčkem, Josef Hus toho už zvládnul víc než dost. Několikanásobný mistr Evropy se z titulu
nejlepšího sportovce ČSMPS radoval už v roce 2003, i když svých největších úspěchů se dočkal o rok později.
V roce 2004 dokázal spolu s Ladislavem Hamanem vyhrát čtyřhru na prvním ročníku Global Games ve Švédsku a stejná dvojice se stala i historicky prvními mistry světa v australském Melbourne. Na posledním světovém šampionátu pak zkompletoval celou medailovou sbírku: zlato ze soutěže družstev (s Ondřejem Sedliským), stříbro v jednotlivcích a bronz ve čtyřhře (s Jiřím Humhalem)
„Josef se dostal na určitou úroveň a tréninkem se stále udržuje. Trošku mu do toho zasahuje práce na směny, ale jinak je to určitě největší harcovník s velkými zkušenostmi,“ charakterizuje Husa Pavel Tilinger.
Jakub Jerhot: čekání na individuální úspěch
Ačkoli není v české tenisové reprezentaci žádným nováčkem (představil se třeba už na prvním MS INAS-FID v Austrálii), na svůj velký ryze individuální úspěch stále čeká.
Jak chutná pocit vítězství už ví velmi dobře: na loňském světovém šampionátu vybojoval s Ondřejem Sedliským zlatou medaili ve čtyřhře a s Jiřím Humhalem bronz v družstvech. Navíc si dobře rozumí i s dalším parťákem, Josefem Husem, se kterým bral stříbro v družstvech a bronz ve čtyřhře na mistrovství světa v
Polsku v roce 2007.
Na letošních Global Games by ale rád dosáhl lepšího výsledku i v individuální soutěži. Také on se účastnil prvního ročníku Her, ovšem nepostoupil ze základní skupiny. „Jakubovi chybí i kvůli jeho handicapu herní myšlení. Při hře naopak těží z dobrých úderů, naučit ho techniku je určitě jednodušší,“ poznamenává Pavel Tilinger.
Jiří Humhal: Druhý z českých „nováčků“
Stejně jako Ondřej Sedliský, i Jiří Humhal začal s tenisem mezi světovou konkurencí mentálně handicapovaných až v minulém roce. Do té doby se věnoval stolnímu
tenisu a přehazované, až pak ho zlákaly tenisové kurty. Společným jmenovatelem pro Humhala s Husem a Jerhotem je zase Impuls Praha, za který přes rok hrají zápasy.
Devětadvacetiletý nováček na světovém šampionátu si z Polska odvezl dvě bronzové medaile za úspěch ve čtyřhře (s Josefem Husem) a v soutěži družstev (s Jakubem Jerhotem). „Přidat k němu toho správného hráče bysme potřebovali i na letošních Hrách. Jirka totiž jako jediný zatím nemá tzv. „status úspěšného reprezentanta“, který je pro budoucí rozvoj klíčový,“ uzavírá Tilinger.