Česká výprava v sobotu zažila celkem pět finálových účastí a jeden souboj o bronz. Den zakončila se ziskem dvou medailí z lukostřelby. Šárka Pultar Musilová svůj výkon přetavila ve stříbro, Tereza Brandtlová v bronz. Kromě nich naděje směřovaly také do plaveckého bazénu a na atletický stadion. Boccisté se pak s individuálním turnajem rozloučili posledními zápasy.

České lukostřelkyně se do bojů v hlavní fázi turnaje pustily před pařížskou Invalidovnou. Tereza Brandtlová dokázala ve svém čtvrtfinále s přehledem porazit Italku Damenovou v poměru 127:117. Souboj Šárky Pultar Musilové, světové rekordmanky a nasazené jedničky z rozstřelu, byl o poznání dramatičtější. Se soupeřkou Misirovou z Turecka většinu střetnutí prohrávala. Poslední šíp ale zasadila do středu terče, čímž nakonec otočila skóre na svou stranu – 126:125. Obě reprezentantky hájící české národní barvy tak postoupily do bojů o cenné kovy.

Na tribunách panovala skvělá atmosféra a před semifinálovým kolem dokonce diváci v aréně vytvořili mexickou vlnu. Fanoušci našich lukostřelkyň navíc mohli na chvíli odlehčit nervům, Brandtlová s Pultar Musilovou se totiž postaraly o ryze český semifinálový duel. „Kulisa byla úžasná. Do vlny jsme se chtěly taky zapojit, ale bohužel jsme o ni přišly,“ smála se Brandtlová. Obě reprezentantky potom nastřílely velmi vysoké skóre. Finále si nakonec vybojovala Pultar Musilová, která zvítězila 135:131.

„Obě jsme byly uvolněné. Byl to dneska nejpříjemnější zápas ze všech,“ popsala poražená z dvojice. Stejně to viděla i vítězka. „Strašně jsme si to užily. Bylo to skvělé,“ potvrdila.

Pultar Musilová o zlato, Brandtlová o bronz

Brandtlová se tak utkala o bronz s Korejkou Okgeum Kim. Česká reprezentantka se od úvodu střetnutí udržovala ve vedení a nakonec se mohla radovat ze zisku cenného kovu – 127:122. „Bylo to těžké, protože v poryvech přicházel vítr. Je to ale neskutečný pocit, chce se mi teď pořád jen brečet,“ říkala dojatá bronzová medailistka.

Ve finále diváci sledovali odvetu souboje o zlato z her v Tokiu. I přes veškeré úsilí ale Pultar Musilová nestačila na Číňanku Min-i Čchen v poměru 129:136 a i tentokrát se musela smířit se stříbrnou medailí. „Je to ukázka té tříleté práce, skvělý pocit,“ komentovala stříbrná Češka. Zlato ovšem nebylo daleko. „Škoda, že to nedopadlo. Moje trefené devítky prý byly hrozně blízko středu. Soupeřka ale střílela výborně,“ uznala.

Šestnáctiletí plavci ve finále

Premiéru v paralympijském bazénu zažila šestnáctiletá Alexandra Borská. Z rozplavby na sto metrů znak postoupila díky sedmému místu (1:22:72). Ve finále sice lehce zpomalila a zaznamenala čas 1:23:33, na konečném sedmém místě ale setrvala. „Rozplavba se mi povedla lépe. Ve finále jsem zkazila obrátku, takže jsem měla horší odraz. S umístěním jsem ale úplně spokojená,“ líčila mladá plavkyně.

Do La Défense Areny zamířil i David Kratochvíl. Čerstvý šampion ze čtyřstovky závodil podruhé ve dvou dnech. I přesto zvítězil v dopolední rozplavbě na 50 metrů volným způsobem (26:04) a těšil se na další boje o medaile. Večerní výkon se mu ale bohužel tak skvěle nevydařil, potřebnou vzdálenost překonal s časem 26:43, což stačilo na pátou pozici. „Po umístění v rozplavbě jsem asi čekal trochu víc. Možná mi trochu méně kopaly nohy,“ mrzelo Kratochvíla. Nervozitu oproti prvnímu startu na hrách spíše vyloučil. „Nevadí, jedeme dál,“ dodal s odhodláním v hlase.

Dvě finále s českou účastí na Stade de France

Další část českých zástupců se dočkala svého času ve večerních hodinách na Stade de France. Nejdelší pokus Evy Berné v koulařském sektoru měřil 10,71 metru, což ji stačilo na pátou příčku. „Házelo se mi dobře, ale až moc jsem chtěla překonat jedenáct metrů. Bohužel jsem kvůli zdravotním problémům poslední dobou nemohla příliš trénovat,“ komentovala svůj výkon zkušená atletka.

O další účast v bojích o medaile se zasloužil František Serbus, a to v hodu kuželkou. Svůj nejlepší hod poslal 33,49 metru daleko. Stadion nakonec opouštěl na konečné šesté pozici.

Čermáková i Peška končí individuální turnaj ve skupině

Ani jednomu ze zástupců českých reprezentantů v boccie se poslední zápas ve skupině nepovedl. Obhájce zlata z Tokia Adam Peška podlehl polskému soupeři smolně 2:4. „Potřeboval jsem vyhrát, abych mohl postoupit. Za stavu 2:3 jsem měl čtyři míčky a soupeř žádný. Chtěl jsem skóre otočit, ale nakonec se to nepovedlo,“ mrzelo po konci ve skupině sedmadvacetiletého rodáka z Pardubic.

Marcela Čermáková se utkala rovněž se soupeřkou z Polska. Před poslední částí duelu ztrácela pět bodů. V závěru pak sice dokázala několikrát skórovat, na vyrovnání to ale nestačilo a prohrála tak 4:6. Individuální soutěž pro ni tedy taktéž skončila už v základní skupině.

Společně se ale Čermáková s Peškou představí v týmové soutěži. Ta začne už za pár dní, v úterý 3. září. „Budeme se snažit hrát co nejlíp. Nemáme co ztratit,“ směřoval svá slova k párovému turnaji Peška.

Výsledkový souhrn dne

Atletika
vrh koulí (F37)
1. Li Jing-li (Čína) 13,45 m, …5. Eva Berná (ČR) 10,71,
hod kuželkou (F32)
1. Aleksej Čurkin (Npa.) 40,33 m, …6. František Serbus (ČR) 33,49

Boccia
skupinová fáze
Adam Peška (ČR) – Damian Iskrzycki (Pol.) 2:4
Edyta Owczarzová (Pol.) – Marcela Čermáková (ČR) 6:4

Lukostřelba
čtvrtfinále
Daila Damenová (Ita.) – Tereza Brandtlová (ČR) 117:127
Šárka Pultar Musilová (ČR) – Nil Misirová (Tur.) 126:125
semifinále
Šárka Pultar Musilová – Tereza Brandtlová (obě ČR) 135:131
o bronz
Tereza Brandtlová (ČR) – Okgeum Kim (Kor.)  127:122
finále
Šárka Pultar Musilová (ČR) – Min-i Čchen (Čína) 129:136

Plavání
100 metrů znak (S8), rozplavba
1. Alice Taiová (Brit.) 1:14,26, …7. Alexandra Borská (ČR) 1:22,72
100 metrů znak (S8), finále
1. Alice Taiová (Brit.) 1:09,06, …7. Alexandra Borská (ČR) 1:23,33
50 metrů volný způsob (S11), rozplavba
1. David Kratochvíl (ČR) 26,04
50 metrů volný způsob (S11), finále
1. Keiichi Kimura (Jap.) 25:98, …5. David Kratochvíl (ČR) 26,43.