Arnošt Petráček to znovu dokázal a na třetí paralympiádě po sobě vybojoval cenný kov. Bronzem z padesátky znakem završil počínání českých reprezentantů na hrách v Paříži. Petráček od začátku paralympiády chodil podporovat kolegy z reprezentace a na svou příležitost čekal až do závěru her. V sobotu si s většinou týmu role vyměnil. Z rozplavby na padesát metrů znak postoupil v celkově čtvrtém nejrychlejším čase (43,81) a mohl tak zabojovat o svou třetí paralympijskou medaili. A povedlo se, ve večerním finále dobře odstartoval a doplaval si pro bronz časem 43,96.

„Bylo to náročné, ale jsem strašně moc spokojený. Medaile je super, ale nejvíc je to, kolik kamarádů mě přišlo podpořit. Křičeli, že jsem je slyšel i ve vodě,“ prohlásil trojnásobný paralympijský medailista, který nastínil, že by se na dalších hrách v Los Angeles chtěl rozloučit s kariérou

V La Défense Areně se naposledy představil také Tadeáš Strašík, v polohovém závodu na dvě stě metrů se výkonem 2:22,72 usadil na třináctém místě a do večerního finále nepostoupil. „Jsem strašně spokojený. Prvních sto padesát metrů bylo nejrychlejších, co jsem kdy měl. A pak už jsem málem umřel,“ hodnotil své počínání rodák z Ústí nad Labem.

Další nešťastný závod pro české tricyklisty

Oproti časovce měl tricyklista Jindřich Mašín v závodě s hromadným startem vyšší ambice. Na téměř třiačtyřicet kilometrů dlouhé trati se ale potýkal s technickými potíži a do cíle dorazil v času 1:24,42 sedmý. „V jednu chvíli se mi zadřela brzda. Pomohli mi neutrální technici, kteří byli pohotoví. Už jsem se ale nedokázal vrátit na čelní místa,“ popsal problém český závodník. Reprezentovat přitom začal teprve v minulém roce. Účast v Paříži je tak pro něj paralympijskou premiérou. „Je to pro mě zkušenost. Vím, na čem je třeba pracovat. Uvidíme, co bude za čtyři roky,“ uzavřel Mašín.

Jindřich Mašín

Bez komplikací se neobešla ani Pavlína Vejvodová. Ta přitom v týdnu přišla o medaili z časovky kvůli vypnutí trety těsně před cílem. A stejný problém ji potkal i na trati hromadného závodu. „Povedl se mi start, držela jsem se vedoucí skupinky až k prvním kostkám. Na nich mi ale opět vypnula bota z pedálu a samozřejmě mi tam nešla vrátit,“ upřesnila příčinu zdržení tricyklistka, která nakonec dojela pátá s časem 1:09,39.

„Soupeřky mi tam odjely, tak jsem si řekla, že mám celou silnici jen pro sebe a že si to alespoň užiju. V Paříži jsem to okoukla a v Los Angeles to bude už naostro,“ pokračovala Vejvodová s vyhlídkou k příští paralympiádě. Hry v Paříži pro ni byly také premiérové.

Jakschová na dvoustovce bojovala, na finále to ale nestačilo

Ve své silnější sprinterské disciplíně se do bloků na atletickém ovále opřela Tereza Jakschová. Vzdálenost dvě stě metrů překonala časem 27,27 a skončila celkově šestnáctá. Na postup do finále tak nedosáhla. „Chtěla jsem běžet rychleji, ale jsem spokojená. Dala jsem do toho všechno, co jsem mohla. Dopadlo to tak, jak mělo,“ uznala sportovně sprinterka a těšila se z vyrovnaného výkonu ke konci sezóny.

Ocenila i zaplněné tribuny Stade de France. „Užila jsem si parádní atmosféru. Byl to fakt randál. Francouzi fandí všem, ale nejvíc samozřejmě svým reprezentantům,“ pochvalovala si kulisu na stadionu. Tribuny při jejím rozběhu bouřily o to více, že běžela společně právě s domácí závodnicí.

Výsledkový souhrn dne:

Atletika
sprint 200 metrů (T47), rozběh
1. Grimaldiová (N. Zél.) 25,09, …16. Jakschová (ČR) 27,27

Cyklistika
hromadný závod (T1-2)
1. Lundová (Dánsko) 1:00,16, …5. Vejvodová (ČR) 1:09,39
hromadný závod (T1-2)
1. Čchen (Čína) 1:15,08, …7. Mašín (ČR) 1:24,42

Plavání
200 metrů polohový závod (SM10), rozplavba
1. Pearse (Aus.) 2:16,19, …13. Strašík (ČR) 2:22,72
50 metrů znak (S4), rozplavba
1. Ždanov (Npa.) 42,90, …4. Petráček (ČR) 43,81
50 metrů znak (S4), finále
1. Ždanov (Npa.) 42,30, …3. Petráček (ČR) 43,96