Od 27. do 29. března se ve Sportovním centru v Nymburku uskuteční již 9. ročník mezinárodního showdownového turnaje BSC Prague Showdown Cup, který je opět světovým pohárem. Turnaj pořádá sportovní klub nevidomých BSC Praha ve spolupráci s Českým svazem zrakově postižených sportovců.

V letošním roce se tento světový pohár již popáté uskuteční ve Sportovním centru v Nymburku, kam se přestěhoval v roce 2021 po čtyřech předchozích ročnících v Dolních Počernicích. Důvodem pro stěhování bylo navýšení počtu účastníků, čemuž předchozí prostory už kapacitně nevyhovovaly, a také tomu pomohla pandemie covid-19, kdy bylo potřeba mít hráčky a hráče ve větší izolaci.

Světový pohár v Nymburku bude spadat díky počtu účastníků ze světového žebříčku do třetí kategorie, tudíž si vítězové jak v mužské, tak v ženské kategorii vždy připíšou do žebříčku 300 bodů.

V letošním roce se turnaj odehraje premiérově novým herním systémem. Více hráčů se tak bude moci zapojit do boje o lepší umístění a zároveň se odehraje větší počet zápasů. Letos tak pozná světový pohár v Nymburku úplně nové vítěze a především v ženské kategorii se očekává, že by Češky Iva Karásková a Markéta Trnčáková mohly v pořadí mířit hodně vysoko. Nový systém však může přinést velká překvapení.

Více už nám níže o konkrétních změnách herního systému a důvodech jejich implementace právě v Nymburku prozradí předseda organizačního výboru Zdeněk Barlok, který je od konce minulého roku zároveň i předsedou komise showdownu v Mezinárodní federaci zrakově postižených sportovců IBSA:

„Nový systém bude vycházet z nového formátu, který v loňském roce uvedla UEFA do evropských pohárů ve fotbalu. Vznikne jedna velká tabulka v rámci ligové fáze, kdy každý hráč odehraje větší počet zápasů podle daného losu. V této fázi chceme zkusit znovu bodování podle nizozemského modelu, tj. výhra 2:0 – 4 body, výhra 2:1 – 3 body, prohra 1:2 – 1 bod a prohra 0:2 – 0 bodů. Z této tabulky je pak systém turnaje úplně stejný jako v letošní Lize mistrů a pro ty hráče, kteří nepostoupí, je stále možnost získat nějaké body.

Světové poháry na Slovensku a v Polsku měly sice velkou účast hráčů, ale po prvním dnu v rámci malých skupinek bylo rozhodnuto, že když se vám turnaj nepovedl, nebylo o co hrát. Zatím je systém testovací a uvidíme, jak to bude vypadat v praxi.

Zároveň přicházíme s novou aplikací z Nizozemska – Tournify, kterou na světový pohár ještě nikdo nepoužil. Už jsme z některých ohlasů dostali pozitivní zpětnou vazbu. Aplikace na mobilu je na rozdíl od některých dalších systémů na výsledky velmi dobře ovladatelná a přístupná pro zrakově postižené uživatele. I tady uvidíme, jestli to aplikace zvládne během ostrého provozu. Světový pohár v Nymburku vždy přišel s něčím novým, i letos jsme inovativní a budeme rádi, když dáme příklad pro ostatní pořadatele světových pohárů.“

Online výsledky z turnaje můžete sledovat ZDE.

Zdroj a foto: Český svaz zrakově postižených sportovců