Goalball je týmový sport hraný jen sportovci se zrakovým handicapem.
Hráči musí mít po celou dobu zápasu přes oči nasazené neprůhledné klapky (brýle). Všichni sportovci na mezinárodním poli musí být nevidomí (schopnost vidět je méně než 10%) a musí patřit do jedné ze tří klasifikačních tříd – B3, B2 nebo B1 (totální ztráta zraku).
Týmy se skládají ze 6 hráčů, kdy na hřišti jsou vždy 3 hráči. Soutěže jsou rozděleny na dvě kategorie, ženy a muži.
Smyslem hry je „vstřelit“ soupeři co nejvíc gólů. Oproti fotbalu se do míče nekope, naopak, míč se válí po zemi jako u bowlingu, hráči se po hřišti pohybují na kolenou a rukou. Míč má v sobě rolničku, která napomáhá bránícím hráčům slyšet, kde se míč pohybuje. Rozměry hracího pole jsou 18 x 9m, na každém konci je brána, která je široká jako celé hřiště, tedy 9m. Na ploše hřiště jsou natažené pásky, podle kterých se hráči orientují
Jak začít – Kontakt na svaz provozující goalball:
Historie:
Goalball vznikl v roce 1946 jako sport, který pomáhal vrátit do běžného života válečné veterány z II. světové války, kteří ztratili zrak.
Poprvé se představil na paralympiádě v roce 1976 v Torontu (Kanada), ženský turnaj byl na program poprvé zařazen v roce 1984 v New Yorku (USA).
Goalball řídí Mezinárodní sportovní federace pro nevidomé (IBSA), která mezi konáním paralympiád pořádá každé 4 roky MS.
Odkazy:
- Mezinárodní federace – International Blind Sports Federation (IBSA)
- Klasifikační třídy a klasifikace
Video: