Lukostřelba je na paralympijských hrách určena pro sportovce s tělesným postižením, někteří mohou dle klasifikačních pravidel střílet z upravených luků.
Lukostřelba testuje přesnost, sílu a koncentraci. Klasifikační třídy a kategorie určují vzdálenost a velikost terče. V soutěži jednotlivců lukostřelci stříli 72 šípů do terče s 10 kruhy, během 12 kol. Každý sportovec má čtyři minuty na kolo, v každém střílí šest šípů. Vítězové kol postupují do vyřazovacích soubojů jeden na jednoho, ve kterém se střílí 15 šípů.
- Střeleci z reflexních luků střílí na terč o průměru 1.22m, ze vzdálenosti 70m
- Střelci z kladkových luků střílí na terč s průměrem 80cm, ze vzdálenosti 50m
Klasifikační třídy:
- Open – třída se sportovci s postižením dolních končetin, nebo problémy s rovnováhou a mohou střílet buď z vozíku, využívat sedátko a nebo stojí. Střelci v třídě Open mohou střílet jak z reflexního, tak z kladkového luku
- W1 – třída se sportovci s postižením dolních končetin, kteří jsou na vozíku. Sportovci ve třídě W1 mohou střílet buď z reflexního a nebo kladkového luku, které jsou upraveny dle pravidel.
- V1, V2/3 – třída pro zrakově handicapované sportovce, tato třída není na programu paralympijských her
Jak začít – Kontakt na svaz provozující lukostřelbu:
Historie:
Lukostřelba byla prvním sportem, ve kterém si sportovci na vozíku zorganizovali závody (rok 1948, nemocnice ve Stoke Mandeville – závody určené pro zotavující se válečné veterány) a patřila mezi první sporty, které se objevily na programu paralympijských her v roce 1960 v Římě.
Do roku 2009 spadala paralukostřelba pod Mezinárodní paralympijský výbor, poté přešla pod Světovou lukostřeleckou federaci (World Archery).
Odkazy:
- Mezinárodní federace – World Archery
- Klasifikační třídy a klasifikace
Video:
Rio 2016
Londýn 2012
Peking 2008