Šerm na vozíku je dynamický a rychlý sport. Soutěží se jak v jednotlivcích, tak také v týmech (po 3 šermířích). Sport určený pro sportovce s amputací, poškozením páteře, nebo spasticky handicapované.

Šermíři si mohou vybrat ze tří zbraní – fleret a kord (muži a ženy) a šavle (jen muži); dle typu zbraně se snaží šermíř zasáhnout oponenta do povolených míst. V předkolech se bojuje do 5 zásahů, v eliminacích poté do 15 zásahů. Stejně jako u šermu zdravých jsou zásahy zaznamenávány elektronicky skrze vodivou vestu/oblek. Každé kolo trvá 3 minuty, eliminace jsou poté 3×3 minuty.

Zbraně:

fleret – lehká bodná zbraň; šermíři zasahují plochu trupu

kord – bodná i sečná zbraň; šermíři zasahují plochu celého těla od pasu nahoru

šavle – sečná zbraň; šermíři zasahují plochu trupu nad pasem, včetně rukou a hlavy

Fleretem a kordem může šermíř zasáhnout oponenta jen hrotem, u šavle může zasáhnout hrotem i čepelí.

Pravidla, založena na pravidlech Mezinárodní federace šermu (FIE), jsou upravena přiměřeně podle potřeb šermířů na vozíku. Například, šermíři jsou upevněni s vozíkem v úhlu 110° na jednom místě, aby byli k sobě tváří v tvář. Vzdálenost upevnění od sebe je dána podle šermíře, který má kratší dosah.

Všichni šermíři mají handicap dolních končetin či nohou a během boje se nesmí nadzvednout z vozíku.

Klasifikační třídy A a B:

A – dobrá funkce pohybu trupu – mohou se předklonit či uklonit, mají plně funknčí končetinu, v které drží zbraň. Ne všichni sportovci v této kategorii se pohybují v běžném životě jen na vozíku.

B – postižení, které omezuje jak funkce nohou, tak také funkce pohybu trupu nebo ruky držící zbraň

C – třída C není na programu paralympijských her a je určena pro nejtěžší handicap

Historie:

Šerm na vozíku představil Sir Ludwig Guttman, zakladatel paralympijských her, na hrách pro handicapované válečné veterány ve Stoke Mandevill v roce 1954. Šerm na vozíku byl zařazen hned na program prvních paralympijských her v Římě v roce 1960 a od té doby je na programu pravidelně.

Řídícím orgánem šermu na vozíku je IWAS.

Odkazy:

Video: