Historie Global Games

Sport intelektuálně znevýhodněných je organizován Mezinárodní sportovní federací pro osoby s postižením intelektu (INAS), která byla založena v roce 1986. Podílela se na založení Mezinárodního paralympijského výboru (IPC), jehož je členem a jenž je styčnou organizací paralympijského hnutí a pořádá letní i zimní paralympijské hry. INAS dlouhodobě sdružuje kolem padesáti zemí ze všech kontinentů.

Český svaz mentálně postižených sportovců (ČSMPS) byl založen v roce 1992 a je členem Unie zdravotně postižených sportovců a Českého paralympijského výboru. Sdružuje tisíce členů v desítkách oddílů po celé České republice. Například v roce 2008 pořádal dvanáct republikových mistrovství – v atletice, basketbalu, cyklistice, florbalu, malé a velké kopané, lyžování, nohejbalu, plavání, přespolním běhu, stolním tenisu a tenisu.

Poprvé startovali intelektuálně znevýhodnění sportovci na paralympijských hrách v Barceloně v roce 1992. Her se účastnili plavečtí a atletičtí reprezentanti. Od roku 2001, po paralympiádě v Sydney, byli sportovci s intelektuálním znevýhodněním ze všech sportovních akcí pořádaných IPC včetně paralympijských her vyloučeni. Důvodem byl start nehandicapovaného novináře v basketbalovém týmu Španělska, ke kterému se přiznal sérií článků zveřejněných po skončení paralympiády.

Od vyloučení intelektuálně znevýhodněných sportovců z paralympijských her v roce 2001 pořádá INAS všesvětové hry Global Games jako náhradu za největší sportovní klání handicapovaných.

První ročník se tak uskutečnil ve stejném roce jako následující letní paralympijské hry (Atény), a to v termínu 25. 7. – 3. 8. 2004 ve švédském městě Bollnäs. Za účasti více než 1000 aktivních sportovců ze 40 zemí se soutěžilo v atletice (3 čeští reprezentanti), plavání (2), stolním tenise (4), tenise (4), basketbalu a fotbalu. Naši reprezentanti dosáhli nejlepšího umístění v tenise, když se jim podařilo získat zlatou medaili ve čtyřhře (Haman-Hus) a stříbrnou ve dvouhře (Haman).

Organizace prvních Global Games odpovídala důležitosti akce a těšila se velkému zájmu médií. Bohužel, menší zájem o hry projevili diváci, což bylo zapříčiněno i jednotlivými sportovišti, na kterých soutěže probíhaly. Většina z nich se odehrávala na školních hřištích bez tribun s dostatečnou kapacitou, výjimku tvořily jen atletika a basketbal.

Česká reprezentace čítala na prvních Hrách 13 jmen a nedá se říci, že by někdo z reprezentantů na první velké mezinárodní akci propadl. Téměř všichni se svými výkony pohybovali kolem svých osobních maxim a mnozí své dosavadní rekordy dokázali vylepšit, což platí zejména pro plavce.

Druhé Global Games dokonce Česko pořádalo a domácí reprezentanti na nich získali nevídaných 20 medailí. Úspěšné byly i třetí Hry, které se uskutečnily v Itálii, a čtvrté konané v Ekvádoru. Podrobnosti o jednotlivých akcích jsou k nalezení na hlavní stránce po rozkliknutí Sporty, Výsledky.

Medailové úspěchy našich reprezentantů na Global Games:

  • 2 medaile na I. Global Games v Bollnäs, Švédsko 2004 (1–1–0)
  • 20 medailí na II. Global Games v Liberci a Jablonci, ČR 2009 (5–7–8)
  • 7 medailí na III. Global Games v Janově, Itálie 2011 (3–3–1)
  • 6 medailí na IV. Global Games v Guayaquilu a Guarandě, Ekvádor 2015 (0–2–4)

 

Historicky nejúspěšnějším Čechem na Global Games je Ondřej Sedliský (6–1–1).

 

Přehled global games

PořadíRok konáníMísto
V.2019Brisbane, AustrálieJmenná nominace
IV.2015Guayaquil a Guaranda, Ekvádor
III.2011Loano, Itálie
II.2009Liberec, Česká republika
I.2004Bollnas, Švédsko