Od roku 1987 se na našem území pravidelně koná Olympijský běh a ani letos tomu nebylo jinak. Ve středu 19. června byl běh pro více než 72 000 závodníků rozmístěných po celé České republice odstartován v 18 hodin. Nechyběly ani hvězdy z řad para sportovců.
„Za vším stojí myšlenka, že by si každý měl jít si zasportovat. A kdy jindy než právě v den, kdy oslavujeme olympismus, sport a zdravý pohyb?“ říká Petr Graclík, generální sekretář Českého Olympijského výboru. T-Mobile Olympijské běh, jak zní oficiální název tohoto oblíbeného závodu, odstartoval ve stejný čas na mnoha místech České republiky.
Úplnou novinku v rámci olympijského běhu si připravili v obci Milíře, a to závod v orientačním běhu o třech různých délkách. Zde trasu absolvovala i Anna Formánková, juniorská mistryně Evropy v orientačním běhu neslyšících a účastnice letní deaflympiády v roce 2017 v tureckém Samsunu.
Z dalších handicapovaných sportovců se do Olympijského běhu zapojili například mistr světa v triatlonu Jan Tománek, úspěšná lyžařka Tereza Kmochová či deaflympijská šampionka Lenka Matouškouvá. Tato trojice vyrazila na trať jednoho ze tří Zlatých závodů, a to v pražské Stromovce. „Byl to pro mě skvělý zážitek. Poprvé v životě jsem běžela něco takhle velkého. Mám z toho krásný pocit,“ zářila v cíli Lenka Matoušková.
Plavec Arnošt Petráček slavnostně zahájil akci v Českých Budějovicích, kde na startovní listině nechyběla ani pětice sportovců z řad 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech – Ivan Dvořák, Martin Tomka, Lenka Tomková, Štěpán Chonka a Marek Müller. Ve Zlíně zase vyběhl na trať účastník několika paralympijských her – lyžař Patrik Hetmer.
T-Mobile Olympijský běh ale není jen o sportování. Ze startovného za každého účastníka získává Česká Olympijská finanční částku, která poputuje dětem ze znevýhodněných rodin nebo dětských domovů, kterým ke sportování chybí finanční prostředky.
Text: Martin Steinbach