Běžecké lyžování

Biatlon

Na programu paralympiád jsou závody pro ženy i muže s tělesným a zrakovým handicapem, rozděleny jsou do tří kategorií dle funkčnosti pohybu, výsledky jsou koeficientem přepočítávány tak, aby spolu mohli soupeřit sportovci s různým postižením.

Sportovci se zrakovým handicapem využívají pomoci svých trasérů.

Někteří tělesně handicapovaní sportovci používají upravené lyžařské vybavení, jako například monoski (speciální lyžařské sportovní nářadí, které tvoří jedna běžná lyže, na které je upevněný sedák. Ke stabilitě používá lyžar stabilizátory, což jsou zkrácené a speciálně upravené francouzské hole s krátkými lyžemi).

Disciplíny:

  • Sjezd
  • Slalom
  • Obří slalom
  • Super-G
  • Super kombinace

Jak začít – Kontakt na svaz provozující alpské lyžování:

Historie:

Alpské lyžování je na programu celou historii konání zimních paralympijských her. Na prvních paralympijských hrách v roce 1976 (Örnsköldsvik, Švédsko) mělo dvě disciplíny – slalom a obří slalom. Na paralympijské hry v roce 1984 (Innsbruck, Rakousko) se do programu zařadil sjezd a super-G bylo do programu přidán na PH v roce 1994 (Lillehammer, Norsko).

Během her v roce 1984 v Innsbrucku se jako ukázkový sport objevilo lyžování sedících a jako medailová disciplína byla zařazena na hry 1998 v japonském Naganu.

Video:

Odkazy:

Sochi 2014

Vancouver 2010