Od 23. do 27. října se v lotyšském hlavním městě Riga uskutečnil již tradiční turnaj pro TOP 12 evropských hráčů a hráček světového žebříčku v showdownu. V letošním roce došlo k přejmenování této soutěže na Evropský pohár, ale účast na tomto turnaji měla zajištěnu pouze 12 nejlepších hráčů a hráček ze světového žebříčku.

Stejně jako v loňském roce, i letos se tohoto prestižního turnaje za Českou republiku účastnila jediná reprezentantka, a to teprve sedmnáctiletá Markéta Trnčáková. Při své loňské premiéře mezi evropskou hráčskou elitou v litevském Vilniusu obsadila Markéta 10. místo, v letošním roce dosáhla na ještě lepší umístění. Výsledky z tohoto turnaje se rovněž započítávají do světového žebříčku.

Markéta do Lotyšska odletěla s nálepkou nejlepší české hráčky a tuto roli beze zbytku potvrdila, jelikož se v nabité evropské konkurenci skvělých hráček rozhodně neztratila a dosáhla na velmi překvapivé 6. místo celkového pořadí turnaje.

Celý turnaj ovládla podle očekávání současná světová jednička Hanna Vilmi z Finska před vracející se Elzbietou Mielczarek z Polska a na třetí místo dosáhla taktéž polská hráčka Weronika Szynal. Jak se konečné pořadí z Evropského poháru propsalo do aktuálního světového žebříčku, to nám není dosud známo, neboť ke dni uzávěrky tohoto článku nebyl aktuální světový žebříček zveřejněn.

S Markétou byla přímo na místě jako překladatelka Markéta Kristlová, v letošním roce provdaná Kisiel, a reprezentační trenér Pavel David. Ten nám níže zhodnotil Markétino vystoupení mezi evropskou elitou ze svého pohledu.

Pavel David k účasti Markéty Trnčákové na evropském turnaji TOP 12:

„Na konci měsíce října jsem se svojí svěřenkyní Markétou Trnčákovou vyrazil na Evropský pohár v showdownu. Dříve jsme tento turnaj znali pod názvem TOP 12, změnil se název a formát. Turnaje se však účastní stále jen prvních 12 hráčů a hráček z aktuálního pořadí světového žebříčku. Z České republiky se to již podruhé za sebou podařilo hráčce Tandemu Brno Markétě Trnčákové. Díky podpoře Českého svazu zrakově postižených sportovců, který celou akci finančně zajistil, mohli spolu s Markétou do Rigy odletět ještě Markéta Kisiel a Pavel David.

Turnaj pro Markétu začal pěkně zostra. V prvním zápase na ni čekala druhá hráčka světového žebříčku Elvíra Vidot z Francie a ve druhém dokonce první hráčka žebříčku Hanna Vilmi z Finska. Jak se později ukázalo, pro další vývoj turnaje to bylo dobře. Oba zápasy hrála Markéta velmi dobře, a i přesto, že oba prohrála, byla to dobrá rozehrávka na další zápasy. To se ukázalo hned v dalším zápase proti silné Slovince Tanje Oranic. Přesvědčivá výhra 3:0 mluví za vše. Poslední zápas prvního dne hrála proti Weronice Szynak, hráčce z Polska, a i přes velkou snahu prohrála 3:1.

Druhý den začal výhrou nad Italkou Sonia Tranchina. Poté následovala prohra s další hráčkou z Polska Monikou Szwalek a výhra nad Mai-Li De Raeymaeker z Belgie.

V posledním zápase druhého dne nás čekala další hráčka z Polska, bývalá světová jednička Elzbieta Mielczarek, která se k showdownu vrátila po mateřské pauze. Tento zápas byl opravdu úžasný. V dlouhých výměnách se bojovalo o každý míček. Zápas se hrál hodinu a čtvrt. V pátém, rozhodujícím setu prohrála Markéta nejtěsněji; 11:9.

Po tomto vyčerpávajícím zápase jsem byl zvědavý, jak na tom Markéta bude poslední den, a to hlavně fyzicky.  Třetí den nenechala naše hráčka nikoho na pochybách, že už ve svém věku patří ke světové špičce. Postupně porazila dvě hráčky z Itálie, nejprve to byla Sara Fappani a poté i Pieru Folino, a také poslední hráčku z Polska Dominiku Czuj. Vše hladce 3:0 na sety.

Markéta odehrála celý turnaj v naprosté pohodě. Lepšila se zápas od zápasu. Dělala maximum pro dobrý výsledek, od důkladného rozcvičení před zápasy přes dostatečný příjem tekutin až po doplňky stravy. Přistupovala k celému turnaji opravdu profesionálně a zodpovědně.

Pokud Markétě tento přístup vydrží i do budoucna, určitě o ní ještě hodně uslyšíme. Celý turnaj byl dobře zorganizovaný. Všechno fungovalo, jak mělo, včetně přejezdům mezi hotelem a školou, kde se hrálo. Bylo tam méně hráčů než na běžném turnaji, což přispělo k celkovému klidu a hladkému průběhu. Byl i čas jít se podívat na zápasy mužů. Jediné, co bych pořadatelům vytkl, nepřítomnost Loga akce. Turnaj tohoto významu by si nějakou lepší propagaci zasloužil.“

Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Zdroj a foto: Český svaz zrakově postižených sportovců