V sobotu 4. prosince 2021 byl novým předsedou Českého paralympijského výboru zvolen Zbyněk Sýkora. „Od 17 možných volitelů jsem získal 12 hlasů, což je skvělé a jsem velmi rád za tak silný mandát. Cítím závazek, a zároveň se těším na svou novou práci,“ prozradil po volební členské schůzi Zbyněk Sýkora. Do paralympijských her v Pekingu zbývá 87 dní, i proto začal nový předseda pracovat okamžitě. „Po volbě jsem měl jen jeden volný den, protože už v pondělí proběhlo v kanceláři na Stahově předání úřadu, včetně všech dokumentů a majetku.

O pozici předsedy Českého paralympijského výboru (ČPV) se ucházeli dva kandidáti. Daniel Novotný, člen exekutivy Českého svazu házené a Zbyněk Sýkora. Paraflorbalista, bývalý atlet a basketbalista na vozíku, který přesvědčil volitele svou jasnou vizí o fungování parasportu a stal se novým předsedou ČPV. Pozice prvního místopředsedy patří Romanu Sudovi a druhou místopředsedkyní je Dana Selnekovičová. Ve Výkonném výboru se doplní Jaroslava Krakovičová, Hana Valová, Vojtěch Pavlík a Martin Císař.

Už nyní mohu říct, že mám kolem sebe skvělé lidí, kteří se velmi dobře orientujev prostředí sportu handicapovaných. Navíc chceme vybudovat novou strukturu s dalšími odborníky. Zatím si skládáme takovou mozaiku s některými potencionálními jmény, aby nám do sebe vše zapadlo na sto procent. Cítíme obrovou zodpovědnost směrem ke sportovcům i organizacím, a věříme, že naše okamžité kroky povedou ke zlepšení nálady v parasportu obecně,“ hodnotil složení Výkonného výboru ČPV nový předseda.

Vedení Českého paralympijského výboru se chce kromě provozních záležitostí soustředit i na marketingovou a mediální prezentaci handicapovaných sportovců. „Je určitě potřeba otevřít Český paralympijský výbor více veřejnosti a sportovcům. Já ve sportu handicapovaných vidím obrovský potenciál a je nutné jasně a pravidelně komunikovat s médii a partnery,“ prozradil Sýkora. I nejen kvůli situaci ohledně pandemie koronaviru se chce nový předseda soustředit také na digitalizaci. „Zde máme určitě také co dohánět, aby se Český paralympijský výbor přiblížil těm nejlepším a nejúspěšnějším národním výborům.“

Největší prioritu má nyní příprava na paralympijské hry, které se uskuteční od 4. března 2022 v Pekingu. „Peking je teď pro nás vzhledem k termínům určitě číslo jedna. Podle prvotních informací není nikde žádné prodlení,“ informoval Zbyněk Sýkora. „Pro nás je velmi důležité, že můžeme agendu ČPV rozdělit mezi více lidí v rámci celého výkonného výboru. Přípravy na paralympiádu v Pekingu budu koordinovat se sekretariátem já,“ doplnil první místopředseda ČPV Roman Suda a dodal, že už tento týden výkonný výbor schválí na svém prvním jednání vedení výpravy pro zimní paralympijské hry.

Už v pátek začíná volební valná hromada Mezinárodního paralympijského výboru, které se budeme účastnit, takže čas na rozkoukání není žádný, ale my jsme byli už před volbou připraveni rovnou pracovat, takže jsme rádi, že to jde podle plánu,“ řekl o pracovním plánu na nejbližší dny Zbyněk Sýkora.

Přiložená fotografie z úřadu ČPV, zleva:

Jana Kulířová, DiS., manager pro koordinaci a zahraniční styk, správa webu
Mgr. Lenka Matošková, manager pro mezinárodní styk
Mgr. Roman Suda, nově nastupující 1. místopředseda ČPV
Mgr. Alena Erlebachová, bývalá předsedkyně ČPV
Bc. Zbyněk Sýkora, MBA, nově nastupující předseda ČPV

Zdroj a foto: TZ_Český paralympijský výbor