13. března – Zimní paralympijské hry v Pekingu se chýlí ke konci. Čeští alpští lyžaři dnes bojovali o co nejlepší umístění v závěrečné lyžařské disciplíně – slalomu. Z našich reprezentantů se závod podařilo dokončit pouze Patriku Hetmerovi, který dojel desátý. Tomáš Vaverka, Petr Drahoš a Pavel Bambousek nechali na trati vše ze svých výkonů, ale do cíle druhého kola bohužel nedojeli.

První z českých závodníků absolvoval úvodní kolo poslední alpské disciplíny na Zimních paralympijských hrách v Pekingu Patrik Hetmer se svým trasérem Miroslavem Máčalou. V kategorii zrakově handicapovaných přišli za řadu až jako dvanáctí v pořadí a finišovali na desáté příčce. Slalom není Hetmerova nejoblíbenější disciplína, i tak ale držel naděje na kvalitní celkové umístění.

Druhé kolo odstartovalo v 5:30 SEČ a zástupce Českého svazu zrakově postižených sportovců zopakoval podobný výkon a po konci závodu připsal celkové desáté místo. Nejlepší umístění Patrika Hetmera na paralympiádě v Pekingu tak byla „šestka“ v obřím slalomu.

Mezi stojícími se na závodní trať vydal Tomáš Vaverka a s časem 56,63 vteřiny obsadil 33. místo z 37 závodníků, kterým se podařilo dokončit první slalomové kolo. „Jelo se mi dobře, i když jsem to na konci musel trochu zabrzdit, abych první kolo dokončil a mohl si užít ještě jeden závod tady na paralympiádě. Kdyby se mi podařilo celkově dojet kolem 25. místa, byl bych hodně spokojený,“ zhodnotil svoji první nedělní jízdu český reprezentant.

Vaverka však ve své druhé jízdě vypadl z rytmu a těsně před cílem opustil trať. Nedojetý závod ho velmi mrzel, a tak své 29. umístění z obřího slalomu bohužel nedokázal vylepšit.

Do silně obsazené kategorie sedících-monoski nastoupili Pavel BambousekPetrem Drahošem. Oba předvedli solidní jízdu s několika drobnými chybami, které je bohužel stály lepší umístění po prvním kole. Po polovině závodu figuroval Bambousek na 20. místě, o jednu příčku před druhým českým lyžařem.

Nahoře se mi jelo dobře, ale slalom je prostě hodně o chybách. Čas mohl být rozhodně lepší. Hlavně v té závěrečné pasáži už mi trochu docházely síly. Je tam hrozně moc míst, kde se dá udělat chyba, ale snažil jsem si to pohlídat, abych dojel do cíle, a to se povedlo,“ popsal své dojmy hned po dojetí prvního kola Bambousek.

Bohužel ani naši dva reprezentanti v monoski nedokázali druhé kolo slalomu dokončit. Petr Drahoš vyjel z trati v horní části sjezdovky a Pavel Bambousek už vyhlížel cílovou čáru, ale štěstí mu nepřálo. Pro Pavla Bambouska to bylo o to smutnější, protože šlo s největší pravděpodobností o jeho vůbec poslední paralympijský závod v kariéře…

Po slalomu se všichni čeští lyžaři a další členové výpravy začali připravovat na brzký odjezd na slavnostní závěrečný ceremoniál, který začne už v 13 hodin SEČ na pekingském olympijském stadionu.

Text: Martin Steinbach
Foto: Jan Malý