Portugalské město Vila Real de Santo Antonio hostilo ve dnech 23. až 29. listopadu IWAS World Games 2022. Zásluhou silně obsazené výpravy českých reprezentačních atletů jsme vybojovali dvě desítky medailí a obsadili celkové 10. místo v pořadí národů. O zisk čtyř zlatých medailí se postarali Marek Douda, Aleš Kisý a dvakrát Jaroslav Petrouš.

Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu v pátek 25. listopadu přišly na řadu třídenní atletické závody, ve kterých se představilo celkem 28 členů reprezentačního týmu České republiky. Ve výběru hájící naše národní barvy nechyběli zkušení medailisté z paralympijských her Aleš Kisý nebo Eva Kacanů ani úplní nováčkové. Celkem čeští sportovci vybojovali 20 medailí – z toho čtyři zlaté, sedm stříbrných a devět bronzových. V pořadí národů jsme obsadili 10. místo z 21 zúčastněných zemí.

V sobotu 26. listopadu proběhl pro atlety první závodní den IWAS Games 2022. Českým sportovcům se podařilo vybojovat hned pět cenných kovů. Stříbro získali mladé naděje české paraatletiky Martin Adamčík a Anna Luxová, oba ve vrhu koulí. Tři bronzové medaile si na krk pověsili ostřílení bojovníci – František Serbus v hodu kuželkou, Eva Kacanu a Miroslava Obrová v hodu oštěpem.

Další den přinesl ještě větší nadílku medailí. Za opět slunného počasí se závodilo jedna radost. Jako první si vybojoval cenný kov – bronz – Michal Enge v hodu diskem (F51/32). První zlato z Portugalska získal Marek Douda za hod diskem kategorie F34, ve stejném závodě obsadil stříbrnou pozici Martin Dvořák, na bronz dosáhl Dušan Ščambura.

Již druhou medaili vybojovala paralympijská medailistka z Pekingu 2008 Eva Kacanu – tentokrát stříbrnou za hod diskem. Se soumrakem přišla další stříbrná radost, a to po životním závodě Jaroslava Brože (Disk F53/52). Ve stejné kategorii ho bronzovou příčkou doplnil Aleš Kisý. Zlatá medaile Jaroslava Petrouše za hod diskem v F57 byla třešničkou na dortu úspěšné neděle pro českou výpravu.

Pondělí 28. listopadu, poslední závodní den IWAS 2022 a co se týče zisku cenných kovů, tak šlo pro Česko o nejúspěšnější den. O dvě zlaté medaile se postarali ostřílení reprezentanti – Aleš Kisý a Jaroslav Petrouš. Prvně  jmenovaný vybojoval nejcennější kov ve své nejlepší disciplíně vrh koulí, a ve stejné disciplíně své kategorie se zaskvěl i Petrouš.

Dvé druhá místa – opět ve vrhu koulí – obsadila kombinace mládí a zkušenosti, Martin Adamčík a Eva Kacanu. Úspěšný den ozdobila čtyři třetí místa – v hodu diskem Miroslava Obrová a Martina Šimonová, ve vrhu koulí Adélka Učňová a Martin Dvořák.

Gratulace patří všem medailistům i ostatním členům reprezentačního výběru České republiky. V průběhu závodů se naši sportovci museli vypořádat s celou řadou organizačních překážek, a i přesto předváděli skvělé výkony!