Třicet pět paralympijských medailistů se 105 cennými kovy zavzpomínalo v sídle Českého paralympijského výboru na své úspěchy. Jedinečné setkání s názvem „Pocta českým paralympijským legendám“ bylo určeno k oslavě a ocenění medailistů z paralympijských her za jejich vynikající reprezentaci a nepřehlédnutelný přínos českému parasportu.

Cílem této akce, která proběhla ve středu 13. září, bylo nejen vyjádřit vděčnost a obdiv všem paralympionikům, kteří se prosadili na nejvyšší úrovni, ale také společné setkání legend českého parasportu. „Chtěl jsem se pokusit oslovit všechny medailisty z paralympijských her, které se nám podaří dohledat, a pozvat je na společné setkání, abychom jim mohli vzdát hold a také jim ukázat, že na jejich sportovní výkony nezapomínáme. V posledních letech nás také několik sportovců opustilo, a i to byl jeden z důvodů, proč jsme nechtěli takovou akci odkládat. V neposlední řadě bychom rádi, jako Český paralympijský výbor, pomohli realizovat vizi, že o takové lidi by se měl stát postarat formou renty za to, co pro Českou republiku udělali. Jsem nadšený z toho, kolik sportovců se nám podařilo kontaktovat, a kolik jich přijelo na toto společné setkání. Věřím, že to není poslední akce pro naše sportovní legendy, kterou jsme realizovali,” popsal nápad na vznik tohoto speciálního večera Roman Suda, 1. místopředseda Českého paralympijského výboru.

ČT sport: Poctu českým paralympijským legendám si nenechali ujít Ježek ani Petráček

O rentách mluvil na setkání i Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, který učinil první krok v odměňování českých sportovních legend. Českému paralympijskému výboru poskytne finance pro medailisty z minulých paralympiád. Půjde zatím o jednorázovou částku, ale už nyní se začínají aktivně řešit i renty, které by v budoucnu měli paralympionici pobírat za reprezentaci České republiky. „Moc mě potěšila zpráva předsedy Národní sportovní agentury o finanční odměně pro naše sportovce za reprezentaci českého parasportu ve světě, tak jak je to zvykem i u olympioniků. Za mě to byla velmi vydařená akce, jsem osobně velmi milé zaskočen hojnou účastí paralympijských legend,“ reagoval Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru.

Paralympionici na společném setkání vzpomínali nejen na své medailové úspěchy, ale řešili také budoucí směřování parasportu. Český paralympijský výbor bude velmi rád, když ho právě tyto legendy podpoří a společně se vydají na cestu za propagací parasportu v České republice.

Kompletní fotogalerie ZDE.

Text: Veronika Macková
Foto: David Kubíček