Termín letošní Nations League paravolejbalistů se neúprosně blíží. Po covidové době ubylo hodně turnajů pro handicapované volejbalisty, a tak trenér Radek Hacaperka ve spolupráci s nadací Srdce nad sítí domluvil přípravné utkání s bývalými českými reprezentanty.

V sobotu 11. 11. 2023 se v hale SK Komety Praha od 11:00 utká reprezentační výběr mužů s týmem nadace Srdce nad sítí. V týmu nadace nebudou chybět bývalí úspěšní reprezentanti jako Jan Štokr, Marek Pakosta, Martin Lébl, Jakub Novotný, Kristýna Boulová, Aneta Havlíčková nebo Robert Mifka. Může se zdát, že výše jmenovaná sestava by neměla v tomto utkání prohrát, ale z vlastních zkušeností vím, že volejbal sedících a volejbal ve stoje je diametrálně něco jiného. Je o poznání rychlejší a velkou roli hraje postřeh.

Jsem rád, že se nadaci podařilo dát dohromady takto silný tým, protože co jméno, to volejbalová osobnost. Nicméně paravolejbal má svoje specifika a pokud netrénujete pravidelně, tak ty první zkušenosti jsou někdy rozporuplné. Některé věci, které máte zafixované z klasického volejbalu tady jednoduše neplatí. Myslím, že tento hvězdný tým nemá vítězství předem dané,“ říká hlavní kouč reprezentace Radek Hacaperka a člen správní rady nadace Srdce nad sítí, který ještě v loňském roce byl platným hráčem reprezentačního výběru a je možné, že ho při této přípravě uvidíme v dresech obou soupeřů.

Reprezentační výběr čeká v tomto roce ještě zmiňovaná Nations League a již příští rok ME. Tým se skládá z hráčů, kteří volejbal začali většinou hrát až po svém úrazu nebo nemoci, a právě paravolejbal jim, mimo jiné, pomohl v návratu do plnohodnotného života. „Mám neskutečný respekt před paravolejbalisty, nejen proto, že jsem si to již několikrát zkusil, ale hlavně, že dokázali překonat složitá období ve svém životě, nevzdávat se a jít dál. Taky musím poděkovat nadaci Srdce nad sítí, že jim v době před jejich letošní sportovním vrcholem pomáhá. Věřím, že zápas bude mít nejen charitativní, ale hlavně sportovní náboj,“ dodává předseda ČVS Marek Pakosta.

Pokud chcete vidět reprezentační výběr paravolejbalistů na vlastní oči a potkat se s legendami českého volejbalu, přijďte v sobotu do haly SK Komety Praha – ZŠ Šutka, Nad Hercovkou 15, Praha 8.

Text: Jiří Carba, Český volejbal
Foto: Archiv