Reprezentace paraatletů České republiky odcestovala začátkem února na tradiční ‚otvírák sezóny do Spojených arabských emirátů, kde na naše sportovce čekaly hned tři závody – 12th WPA Meeting Sharjah, Khorfakkan 1st WPA international meeting a také prestižní Grand Prix, neboli 15th Fazza Para-Athletics Championships.

12th WPA Meeting Sharjah, 4. až 6. února

Ve dnech 4. až 6. února se konal již 12. ročník mítinku World Para Athletics (WPA) v Šardžá, kde český paraatletický tým předvedl vynikající výkony, které přinesly několik medailí a významná umístění.

Největším výsledkovým triumfem se stal Martin Adamčík, který získal zlatou medaili v kategorii F63. V hodu diskem překonal svůj vlastní i národní rekord pokusem o vzdálenosti 35,93 metrů. Tento skvělý výkon mu zajistil první místo a zlatou medaili.

Dalšími sportovci s medailovými úspěchy v českém týmu byli Michal Enge, Miroslava Obrová a Eva Datinská, kteří si odnesli stříbrné medaile. Prvně jmenovaný získal stříbro jak v hodu diskem, tak i v hodu kuželkou v kategorii F51. Miroslava Obrová dosáhla stříbrných pozic ve vrhu koulí, hodu diskem a hodem oštěpem v kategorii F56. Eva Datinská (F37) pak vybojovala stříbrnou medaili ve vrhu koulí.

Český tým rovněž vybojoval několik bronzových medailí. Anna Luxová získala bronzové medaile za své výkony ve vrhu koulí a běhu na 100 metrů v kategorii T/F35. Petr Vrátil si odnesl bronz za hod oštěpem v kategorii F38.

Kromě pozic na stupních vítězů se členové českého týmu umístili také na dalších předních pozicích. Martin Dvořák (F34) dosáhl národního rekordu ve vrhu diskem s výkonem 25,66 metrů a obsadil 5. místo. Michal Pallag obsadil dvakrát 5. místo, jak v hodu diskem, tak ve vrhu koulí. Jan Majo se umístil na 6. místě ve vrhu diskem a na 8. místě ve vrhu koulí.

Kompletní výsledky ZDE.

Khorfakkan 1st WPA international meeting, 8. a 9. února

Dva dny po mítinku v Šardžá se konaly další závody World Para Athletics – opět v SAE, tentokrát v Chór Fakkán. Reprezentační tým paraatletiky, který byl doplněn o mladého talentovaného běžce Jakuba Peterku, se opět představil ve skvělé formě, a i zde dosáhl skvělých výsledků.

Tým zaznamenal celkem 18 medailových úspěchů, z nichž tři byly zlaté. Jakub Peterka získal dvě zlaté medaile – první vybojoval v běhu na 1 500 m v kategorii T47 a druhou zlatou medaili si odnesl za vítězství v běhu na 800 m v téže kategorii. Dále, Eva Berná přidala třetí zlatou medaili ve vrhu koulí v kategorii F37 s výkonem 9,73 metrů.

Dále se česká výprava mohla radovat ze zisku čtyř stříbrných medailí. Jaroslav Petrouš obsadil druhé místo v hodu diskem v kategorii F57 s výkonem 42,64 metrů. Petr Vrátil dosáhl stříbrného umístění v hodu oštěpem v kategorii F38 s výkonem 37,99 metrů. Michal Pallag byl druhý ve vrhu koulí v kategorii F37 s výkonem 10,8 metrů a Martin Adamčík si odnesl stříbrnou medaili za svůj výkon v hodu diskem v kategorii F35 s vzdáleností 36,42 metrů.

Bronzové medaile přidali ve svých kategoriích a disciplínách také Miroslava Obrová, Martin Dvořák, Michal Enge a Anna Luxová. Sedmou příčku v kouli obsadil Jan Majo.

Dubai 15th International Open Athletics Meeting, 13. až 15. února

Poslední ze tří závodů ‚otvíráku‘ sezóny ve Spojených arabských emirátech – Fazza International Championships – proběhl kvůli nepříznivému počasí s jednodenním zpožděním. Akce přinesla českému reprezentačnímu týmu radost v podobě zisku kompletní sady medailí.

Zlatého úspěchu dosáhl Jaroslav Petrouš, který triumfoval díky skvělému výkonu v hodu diskem v kategorii F57. Jeho nejedlejší pokus činil parádních 40,10 metrů, což mu zajistilo zasloužené první místo na stupních vítězů.

Další hvězdou českého týmu se stala Anna Luxová, která si odnesla stříbrnou medaili ve vrhu koulí v rámci kategorie F35. Její skvělý výkon 8,83 metrů stačil k zajištění druhého místa – se ztrátou pouhých dvou centimetrů k dosažení osobního rekordu.

Na stupně vítězů se vyšvihl také reprezentační nováček Jakub Peterka, který získal bronzovou medaili v běhu na 400 metrů v kategorii T47. Jeho snaha mu přinesla cenné třetí místo. Ale bylo to opravdu těsné – o pouhou jednu setinu sekundy porazil dotírajícího soupeře z Ugandy.

Těsně pod medailovými pozicemi skončil Martin Adamčík, který obsadil 4. místo ve vrhu koulí v kategorii F63.

Text: Martin Steinbach