Tisková zpráva – Je naší milou povinností představit Vám zbrusu nový projekt, který nese záštitu Českého paralympijského výboru a České asociace tělesně handicapovaných sportovců! Atlety již v letošním roce čeká Česká paraatletická liga (dále jen ČPaL), která navazuje na 25letou tradici Českého poháru, dlouhodobě pořádaného Atletikou vozíčkářů.

Odstoupení titulárního sponzora, stagnování státních příspěvků do TJ/SK a spoustu dalších faktorů zapříčinilo, že o pořádání Českého poháru v paraatletice nemá zájem širší množství klubů a účast na závodech není tak hojná, jako v letech loňské dekády. Právě nově vznikající paraatletická liga má být novou vzpruhou pro nejvyšší tuzemskou soutěž.

Česká paraatletika je jeden z historicky nejvýznamnějších parasportů v České republice, a protože se jedná o sport doposud řízený přímo Mezinárodním paralympijským výborem, tedy na území České republiky Českým paralympijským výborem, rozhodli jsme se hrdě přihlásit k organizaci České paraatletické ligy, která zajistí nové reprezentativní soutěžní příležitosti našim sportovcům a sjednotí české paraatletické prostředí,“ říká Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru.

Pro fungování ligy byl vytvořen ustanovující dokument Manuál ČPaL, který je alfou a omegou pro ČPV, ČATHS a zejména pak pro jednotlivé pořadatelské kluby, které budou chtít být součástí tohoto projektu. Na dokumentu intenzivně pracoval 8členný tým STVS v čele s čtyřčlennou pracovní skupinou za asistence sekretariátů ČATHS a ČPV a to již od října loňského roku.

Ředitelem nově vzniklé ligy se stal Petr Vrátil – paralympionik a současný organizační pracovník a manažer české paraatletické reprezentace. „Od vzniku ČPaLsi slibuji zejména větší dostupnost sankcionovaných závodů na území ČR. Systém hodnocení jednotlivých kol v celkovém žebříčku také přirozeně motivuje k účasti na větším množství závodů. Věřím, že vznik ČPaLje oboustranně výhodný jak pro sportovce, tak pro pořádající kluby.“

Snahou organizačního týmu je, aby jednotlivá kola ČPaL byla sankcionovaná IPC, což výrazně zvýší lukrativitu a prestiž jednotlivých meetingů. „Mohu slíbit, že se budeme snažit přesvědčit každý pořadatelský klub, aby nechal svůj meeting sankcionovat IPC. Sankcionování závodů IPC vnímám jako všestranně benefitující záležitost, protože kromě toho, že to bezesporu uvítají sportovci, pro pořadatelský klub to bude znamenat větší závodní účast a zejména pak vyšší finanční podporu ze strany ČPV. My jako STVS budeme klubům maximálně nápomocní se zajištěním sankcionování a komunikací s IPC,“ prozradil Vojtěch Pavlík, předseda sportovně technického výboru atletiky.

Kromě zbrusu nové soutěže budou brzy představeny nové webové stránky paraatletiky, které budou složit jako informační portál, ale v první řadě budou přehledně monitorovat výsledky jednotlivých meetingů a celkové pořadí atletů v ČPaL. Na webu bude rovněž veřejně k dispozici přepočtový systém, který ČPaL kompletně přebírá od IPC, tedy nejnovější verze přepočtového systému RAZA POINT SYTEM.

Kluby mají možnost zaslat přihlášku do ČPaL do 15. února 2024 a to přímo řediteli ČPaL – Petrovi Vrátilovi, na email: info@paraatletika.cz

Kompletní kalendář České paraatletické ligy pro rok 2024 bude zveřejněn do konce února 2024.

Zdroj: Tisková zpráva