Naši paraatleti vyrazili do Afriky na další zastávku prestižního seriálu IPC Grand Prix. V Marrákeši se soutěžilo ve dnech od 26. do 28. dubna a početné výpravě hájící české národní barvy se podařilo vybojovat celkem dvacet umístění na stupních vítězů.

Úvodní závodní den v Maroku začali Češi s mnoha úspěchy

Na Grand Stadium v Maroku odehrál první den Grand Prix v paraatletice a čeští sportovci nenechali nic náhodě. Dopolední program nabídl zlatý okamžik, kdy Miroslava Obrová ve vrhu koulí kategorií F55/56 překonala konkurenci vynikajícím výkonem 6,81 metru a zaslouženě si na krk pověsila zlatou medaili.

Další disciplíny nezůstaly pozadu. V hodu oštěpem se představili Přemysl Liška a Jaroslav Zapletal, kteří sice nedosáhli na přední příčky, ale přesto odvedli solidní výkony a obsadili 11. a 14. místo.

Odpoledne pak přišly další úspěchy. V koulařské soutěži kategorie 35/37 si Michal Pallag odnesl stříbrnou medaili za výkon 10,63 metru, zatímco bronz získal Michal Vimmer s výkonem 10,08 metru.

V kuželkářkém sektoru žen kategorie F32 se české reprezentantky ukázaly ve skvělém světle. Anna Muziková získala stříbrnou medaili za výkon 19,29 metru, zatímco Anna Marcaníková se blýskla bronzem. Adéla Sekyrová pak obsadila šestou příčku.

V další disciplíně, hodu diskem kategorie F53, se českým paraatletům také dařilo. Aleš Kisý si odnesl stříbrnou medaili a bronz připadl Jaroslavu Brožovi.

Vrhačský sektor kategorie F34 patřil Martinu Dvořákovi, který obsadil čtvrté místo. Marek Douda a Jan Majo pak obsadili šesté a sedmé místo.

Ondřej Bartošek se zúčastnil běhu na 100 metrů kategorie F35/36 a vybojoval si 8. místo, zatímco ve vrhu koulí kategorie F55/56 Dušan Ščambura obsadil 9. pozici.

Druhý den na Grand Prix v Maroku přibyly další české medaile

Den začal soutěží hodu diskem mužů v kategorii F57, do které nastoupili tři čeští závodníci: Jaroslav Petrouš, Přemysl Liška a Jaroslav Zapletal. Jaroslav Petrouš předvedl vynikající výkon a za hody dlouhé 42,69 metru si odnesl zlatou medaili. Přemysl Liška obsadil sedmé místo a Jaroslav Zapletal deváté místo.

V soutěži oštěpařů kategorie F53/55 si čeští zástupci také vedli dobře. Aleš Kisý vybojoval bronzovou medaili, zatímco Dušan Ščambura obsadil čtvrté místo.

Ve vrcholu dopoledního programu vstoupil František Serbus do soutěže kuželkářů kategorie F32. Díky výkonu 37,23 metru si náš reprezentant odnesl zlatou medail.

Odpoledne se český tým opět blýskl. V soutěži diskařů F37/40 si Michal Vimmer zajistil stříbrnou medaili, zatímco Michal Pallag obsadil čtvrté místo.

V koulařském sektoru žen kategorií F35/37 dominovala Eva Berná, která si odvezla zlato, zatímco Anna Luxová obsadila druhé místo.

Na dráze se pak představil Ondřej Bartošek, který obsadil páté místo v běhu na 200 metrů sloučených kategorií T35/38/44.

V oštěpařských soutěžích kategorií F33/34 si také čeští sportovci vedli dobře. Jan Majo obsadil osmé místo mezi muži, zatímco Veronika Kabotová se umístila na páté příčce mezi ženami.

Třetí den Grand Prix v Maroku: České závěrečné triumfy

Poslední soutěžní den Grand Prix začal soutěží v hodu diskem sloučených kategorií F55/56, kde se český zástupce Dušan Ščambura umístil na skvělém 4. místě.

Ve vrhu koulí kategorie F57 se představili Přemysl Liška a Jaroslav Zapletal, kteří sice nedosáhli na stupně vítězů, ale přesto odvedli statečné výkony a obsadili desáté a třinácté místo.

V soutěži koule žen skupiny F32 se české reprezentantky Anna Marcaníková a Adéla Sekyrová umístily na pátém a sedmém místě, přičemž předvedly své nejlepší výkony.

Martin Adamčík absolvoval neuvěřitelný výkon, když se účastnil dvou soutěží v jednom dni a dokázal získat bronzové a zlaté umístění ve vrhu koulí a hodu diskem.

Mirka Obrová pokračovala ve svých triumfech v hodu oštěpem kategorií F53/55/56, když si připsala svou druhou zlatou medaili na tomto Grand Prix. S celkovým počtem dvou zlatých a jedné stříbrné medaile se stala nejúspěšnější českou sportovkyní.

Na dráze Ondřej Bartošek vytvořil národní rekord kategorie T35 v běhu na 400 metrů, což bylo další významné ocenění pro český tým.

Vrcholem dne byl výkon Aleše Kisého ve vrhu koulí, který mu vynesl stříbrnou medaili, zatímco Jaroslav Brož obsadil třetí místo ve stejné soutěži.

Martin Dvořák a Marek Douda si odnesli medaile v disku mužů kategorií F33/F34, přičemž Martin získal stříbrnou a Marek bronzovou.

Poslední disciplínou dne byl hodu oštěpem sloučených kategorií F35/37/38, kde Petr Vrátil a Michal Vimmer obsadili čtvrté a páté místo.

Konečný součet medailí pro Českou republiku na Grand Prix v Marrákeši tak činí 6 zlatých, 8 stříbrných a 6 bronzových, což je skvělý úspěch pro celý tým a důkaz jeho silného vystoupení na mezinárodní scéně.