Volejbal sedících je týmový sport, ve kterém proti sobě hrají vždy dva týmy o šesti hráčích a jehož pravidla jsou podobná volejbalu stojících. Hlavním rozdílem, jak již z názvu vyplývá, je, že hráči během zápasu sedí na zemi a po dobu hry se musí pánev vždy dotýkat země.

Volejbalové hřiště má rozměry 10x6m, síť je natažená u žen 1,05m a u mužů 1,15m nad zemí. Oproti klasickému volejbalu mohou hráči podání blokovat či při něm smečovat. Při hře smí blokovat max. vždy 3 hráči, kteří jsou v přední zóně. Libero se vždy nachází v zadní zóně.

Tým je složen maximálně ze 12 hráčů, všichni hráči musí mít klasifikaci (amputáři, ztráta svalové síly, omezený pohyb kloubů,…). Hráči mohou mít klasifikaci MD (minimální handicap) a nebo D (handicapovaný). Na soupisce může mít tým maximálně dva hráče s klasifikací MD, na hřišti pak smí být vždy jen 1 hráč s klasifikací MD.

Hraje se na 5 setů, vítězem je tým, který vyhraje 3 sety. První čtyři sety se hrají do 25 bodů, případný rozhodující pátý set se hraje do 15. bodů; každý set musí být vyhraný o 2 body.

Na programu PH je turnaj žen i mužů.

Jak začít – Kontakt na svaz provozující volejbal sedících:

Historie:

Volejbal sedících se poprvé představil na programu paralympijských her v roce 1980 (Arnhem). Je hrán ve více jak 75 zemích po celém světě.

Odkazy:

Video: