ME v paraplavání: pátý závodní den byli v akci Kešnar, Strašík, Petráček a Kratochvíl

26. 04. 2024

Čtvrtek na evropském šampionátu v Portugalsku přinesl českým paraplavcům smíšené výsledky. Jonáš Kešnar a Tadeáš Strašík si zajistili místa ve finále, zatímco Arnošt Petráček se o jedno místo minul. David Kratochvíl zaznamenal osobní rekord v disciplíně 100m volný způsob, ale nakonec se umístil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Dopolední program pátého závodního dne zahájil Jonáš Kešnar kraulovou čtyřstovkou třídy S9. Plavci byli rozlosováni do dvou rozplaveb, po ranních odhláškách tří z nich jich ale zbylo pouze šest, což by v běžném případě znamenalo přímé finále.

Odhláška na poslední chvíli ale znamená, že závodníci museli absolvovat také ranní rozplavby. Jonáš Kešnar si i tak zajistil postup do finále z 5. místa časem 4:44,54. V tom se sice oproti rozplavbě zlepšil, ale spokojený s výsledným časem 4:42,47 nebyl. Obsadil nakonec 5. místo.

Jako další z českých paraplavců šel do akce Tadeáš Strašík v disciplíně 100m motýlek třídy S10 a díky času 1:02,35 se mohl radovat z postupu do nadcházejícího finále z osmého místa. V rámci odpoledního programu finálových plaveb splnil paralympijský B limit časem 1:00,76, což je také jeho nový osobní rekord. Celkově se umístil na 6. místě.

Ve čtvrtek byla na programu disciplína 50VZ třídy S4, tedy Arnošt Petráček. Nejzkušenější člen české výpravy v Portugalsku si chtěl zlepšit čas ze znakové padesátky, a to se mu o fous podařilo. Bohužel, zaplavaný čas 43,44 mu o jedno místo nestačil na postup do finále.

Závodil také David Kratochvíl, tentokrát v disciplíně 100m volný způsob třídy S11. Zaplaval osobní rekord, poprvé pod minutu 59,94 a hladce postoupil do odpoledního finále z 2. místa. V něm předvedl bojovný výkon, zlepšil si svůj dopolední čas téměř o vteřinu a jeho nový osobní rekord 59,0 mu nakonec vynesl 4. místo, jen pět setin za bronzovou medailí.

Zdroj a foto: Alžběta Řehořková, Pedro Vasconcelos (WPS)

Arnošt Petráček je vicemistrem Evropy. David Kratochvíl vybojoval už třetí medaili

25. 04. 2024

Středeční program evropského šampionátu v paraplavání v Portugalsku znamenal pro naši výpravu dva finálové závody. A obě účasti v bojích o cenné kovy dopadly z českého pohledu úspěšně – David Kratochvíl získal bronz a Arnošt Petráček ve svém premiérovém startu na ME dokonce stříbro!

V dopoledním bloku čtvrtého závodního dne se představil pouze David Kratochvíl v disciplíně 200m polohový závod. Náš nejúspěšnější sběratel cenných kovů na aktuálním evropském šampionátu hladce postoupil do odpoledního finále z třetího místa časem 2:28,71.

A také v odpoledním finále potvrdil Kratochvíl vynikající formu, když svou v pořadí třetí medaili, tentokrát bronzovou, vyplaval v osobním rekordu. Ten vylepšil o téměř čtyři vteřiny na 2:23,84.

Do akce šel poprvé také nejzkušenější reprezentant naší výpravy paraplavců Arnošt Petráček. Ten absolvoval přímé finále v disciplíně 50m znak třídy S4, a poté, co zaplaval čas 43,75, se i on probojoval na stupně vítězů. Konečné druhé místo a zisk stříbrné medaile je dalším výrazným úspěchem pro Česko na právě probíhajícím mistrovství Evropy.

Zdroj a foto: Zdroj a foto: Alžběta Řehořková

Vrchol sezóny je tady! Parahokejová reprezentace ladí formu před odletem na mistrovství světa

24. 04. 2024

Poslední tři tréninky v Česku absolvuje česká parahokejová reprezentace ve Slaném. Do dějiště letošního mistrovství světa v kanadském Calgary pak odlétá česká výprava příští pondělí 29. dubna. Turnaj pak odstartuje 4. května, Češi v prvním utkání základní částí narazí na Itálii.

Krátké zahřívací cvičení a společné popichování na ledě mezi hráči. Až po chvíli přicházejí na led také trenéři Jakub Novotný a Jan Szturc. Zato třetí kouč Jiří Bříza s týmovým fyzioterapeutem Markem Čeřovským vše z tribuny natáčejí. Kustod Petr Stránský už mezi šatnami balí veškeré nářadí. Nic nesmí zapomenout. Atmosféra v týmu je před odletem uvolněná. I když, zdání možná klame. Teď už se v týmu české parahokejové reprezentace ladí ty nejtitěrnější detaily.

„V průběhu sezóny se hráči připravovali individuálně na několika místech republiky, ve Slaném už jsme ale celý tým a ladíme poslední maličkosti,“ konstatoval trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. Z dnešního tréninku byl omluven jen gólman Michal Vápenka a také nováček v týmu na české soupisce pro mistrovství světa Lukáš Kapko, který musel být dnes ve škole. „Lukáš je na soupisce, ale pojede do Kanady spíš na zkušenou. Jako jednička v bráně bude Martin Kudela, který si to vybojoval na turnajích v průběhu celé sezóny, nicméně Michal Vápenka je veterán s celou řadou zkušeností a má taky pořád co ukázat,“ řekl k nominaci kouč Jakub Novotný.

Česká parahokejová reprezentace se na Mistrovství světa v Kanadě 2024 bude moci spolehnout opět na duo zkušených gólmanů Kudela, Vápenka.

Pozorný fanoušek přitom na ledě během posledních tréninků jednu další změnu přeci jen zaznamená. „Patrik Sedláček pořád špekuloval, jestli bude v bráně nebo půjde do útoku, tak se nakonec rozhodl pro post útočníka,“ řekl na adresu tohoto univerzála Novotný. Celkem je tak na české soupisce patnáct hráčů a dva brankáři. „Nicméně do zápasu můžeme nasadit vždy jen třináct hráčů, takže to budeme aktuálně před každým utkáním možná měnit,“ doplnil trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. 

Změna herního systému, výhoda pro Čechy?

Mistrovství světa Calgary 2024 zahájí 4. května souboj mezi parahokejovým gigantem z USA a Slovenskem, které se s Američany setká vůbec poprvé. Češi dostali v úvodu šampionátu snazšího soupeře, a to Itálii. Poprvé neurčuje skupiny na mistrovství světa sezónní ranking, ale los. „Změna to je pro nás podstatná, protože už není skupina „A“ a skupina „B“ podle výkonnosti. Z naší skupiny Itálii známe velmi dobře, Kanadu taky, ale Japonsko, to je pro většinu kluků neznámá, protože jsme je vlastně nezažili. Věřím, že jsme ale na všechny zápasy dobře nachystaní,“ popsal změnu formátu turnaje kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka.

Český realizační tým oproti loňsku ale uvítal další změnu světového turnaje v Kanadě. Na aklimatizaci bude mít tento rok česká reprezentace snad dostatek času. Na turnaj přiletí s pětidenním předstihem a taky samotný rozpis utkání nabízí více volných dnů mezi jednotlivými zápasy. „Nemusíme tak jako loni řešit, který z hráčů je po dvou utkáních za 24hodin unavený, a který ještě dokáže předvést dobrý výkon, to je snad největší letošní výhoda,“ ocenil trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný.

A ambice české parahokejové reprezentace na Mistrovství světa v Calgary 2024? Obhájit bronz by bylo splněným cílem. „Jenže získat medaili, to je jedna věc, ale naplnit očekávání a obhájit, to je další. Jdeme zápas od zápasu, tak, jako vždy,“ zakončil trenér Novotný.

Všechna česká utkání bude vysílat i tento rok živě Česká televize na kanálech ČT sport a ČT sport Plus. Rozpis utkání nabízí na svých stránkách Hockey Canada. Novinky u české parahokejové reprezentace z ledu i z kabiny můžete sledovat také na sociálních sítích @parahockey.cz.

Text: parahockey.cz, Zuzana Martinčík Glacová
Foto: David Handl

Třetí závodní den ME byli v akci tři Češi. Dušková i se zdravotními komplikacemi skončila čtvrtá

24. 04. 2024

V úterý 23. dubna se na evropském šampionátu v paraplavání v Portugalsku představila jen trojice českých reprezentantů – Jonáš Kešnar, David Kratochvíl, a také Vendula Dušková, která i přes déle trvající zdravotní potíže obsadila solidní čtvrté místo na prsové stovce.

V rámci dopoledního bloku třetího závodního dne se jako jediný plavec hájící české národní barvy představil Jonáš Kešnar. Ten se rychle oklepal z mírného zklamání z předchozího dne, kdy ve finále polohové dvoustovky třídy SM9 skončil až šestý, a nyní na motýlkové stovce zaplaval osobní rekord 1:03,20, čímž splnil limit B na letní paralympijské hry do Paříže. Na postup do odpoledního finále mu bohužel chybělo 6 setin…

To na Vendulu Duškovou čekalo rovnou přímé finále disciplíny 100m prsa třídy SB7. Česká závodnice zaplavala čas 1:44,14 a umístila se na nepopulární “bramborové“ pozici. Nutno podotknout, že Dušková se již delší dobu potýká s trvajícími zdravotními komplikacemi, takže výsledný čas i konečná čtvrtá příčka je aktuálně velmi dobrým výsledkem.

V akci byl i sběratel cenných kovů David Kratochvíl, který však poprvé na mistrovství Evropy ve Funchalu vyšel medailově naprázdno. Kratochvíl sice zaplaval osobní rekord 1:20,79 v přímém finále 100m prsa, ale tentokrát – i kvůli tomu, že jde o Kratochvílovu doplňkovou disciplínu – z toho bylo páté místo.

Zdroj a foto: Alžběta Řehořková, World Para Swimming (Elisa Rodrigues)

ME v paraplavání: David Kratochvíl si doplaval pro další stříbro!

23. 04. 2024

I druhý závodní den evropského šampionátu v Portugalsku byl z medailového pohledu pro českou výpravu úspěšný. Mladý David Kratochvíl zopakoval umístění na stupních vítězů, když ve své druhé disciplíně 100m motýlek třídy S11 zaplaval druhý nejrychlejší čas.

Pondělní závodní program zahájil Tadeáš Strašík disciplínou 200m polohový závod třídy SM10. Zaplavaný čas 2:26,60 mu však nestačil na postup do odpoledního finále. Strašík skončil na prvním nepostupovém 9. místě.

Po Strašíkovi přišla na řadu trojice znakařů a znakařek – konkrétně Petr Frýba, Vendula Dušková a Alexandra Borská, všichni třída S8. Frýba předvedl solidní výkon, kterým zaplaval osobní rekord 1:14,91 a skončil na desátém místě. Borská i Dušková zvládly postoupit do odpoledního finále ze 4., respektive 7. místa.

Alexandra Borská zaplavala ve finále znakové stovky čas nedaleko osobního rekordu 1:23,33 a obsadila 4. místo, což je pro patnáctiletou reprezentantku rozhodně výborný výsledek. Také Vendula Dušková dokázala zlepšit ranní výkon, zaplavala čas 1:30,02, se kterým byla spokojená a obsadila konečné šesté místo.

Své vystoupení na evropském šampionátu zahájil také Jonáš Kešnar, který plaval svoji hlavní disciplínu 200m polohový závod, SM9. Zaplaval čas na úrovni osobního rekordu 2:22,10, díky čemuž se mu podařilo postoupit do finále ze 3. místa. V něm předvedl téměř totožný čas jako v dopoledních rozplavbách (2:22,17), ale proti těm nejkvalitnějším evropským soupeřům to stačilo “pouze“ na šestou příčku.

Na nevidomého plavce Davida Kratochvíla čekalo v pondělí přímé finále disciplíny 100m motýlek třídy S11, a stejně jako o den dříve na volné padesátce z toho byl medailový úspěch. Na zisk stříbrné medaile dosáhl Kratochvíl v osobním rekordu 1:04,33!

Zdroj a foto: Alžběta Řehořková

Na úvod mistrovství Evropy v paraplavání vybojovali Češi dva cenné kovy

22. 04. 2024

Evropský šampionát v Portugalsku probíhá ve městě Funchal na ostrově Madeira. Česká reprezentační výprava odcestovala v počtu osmi paraplavců a paraplavkyň a hned v rámci prvního závodního dne – v neděli 21. dubna – to našim cinklo. Agáta Koupila získala bronz a David Kratochvíl vybojoval stříbro.  

Závody celého mistrovství Evropy odstartoval Petr Frýba, který se představil v první rozplavbě disciplíny 400m volný způsob třídy S8. Český plavec zaplaval osobní rekord v čase 4:58,27 a celkově obsadil nepostupové 9. místo.

V akci byl i Tadeáš Strašík, který v nabité konkurenci třídy SB9 v disciplíně 100m prsa zaplaval čas 1:11,46 a postoupil do odpoledního finále ze solidního 6. místa. V něm se mu dařilo ještě o něco lépe, když dokázal vylepšit vlastní osobní rekord na čas 1:10,48, což ve výsledku znamenalo stejné umístění jako v dopolední rozplavbě.

David Kratochvíl, čerstvý vítěz ankety Ceny Českého paralympijského výboru, zaplaval na volné padesátce čas na úrovni osobního rekordu 26,89. To mu zajistilo postup z druhého místo do večerního finále, ve kterém zopakoval stejné umístění a mohl se tak radovat ze zisku stříbrné medaile!

Zajímavostí je, že v dopolední rozplavbě měl jako český závodník naprosto totožný čas i Nizozemec Rogier Dorsman, a dokonce ve finále se Kratochvílovi na setinu vyrovnal další soupeř, tentokrát Edgaras Matakas z Litvy.  

V neděli se čeští fanoušci mohli těšit také na přímá finále tří českých plavkyň a Venduly Duškové a Alexandry Borské v disciplíně 400 volný způsob, a také Agáty Koupilové v disciplíně 50m volný způsob. A právě poslední jmenovaná vyplavala bronzovou medaili v třídě S5 v čase 40,97.

Zaplavané časy Duškové a Borské 5:25,58, respektive 5:49,27 sice byly za jejich očekáváním, ale své hlavní disciplíny mají naše reprezentantky ještě před sebou.

Zdroj a foto: Alžběta Řehořková

Rychlá voda, srdeční záležitost a medailové sebevědomí. Plavci odletěli na mistrovství Evropy

19. 04. 2024

Skupina osmi paraplavců a pěti členů doprovodu se v pátek dopoledne sešla na pražském letišti, aby krátce po poledni nabrala směr Madeira. Čeští reprezentanti mají na ostrově věčného jara jasný cíl: z mistrovství Evropy přivézt pěknou řádku medailí a naladit se na absolutní vrchol sezony, tedy paralympiádu.

Mám dobře natrénováno mohlo by to cinknout,“ hlásí Agáta Koupilová. Držitelka bronzu z loňského MS v závodě na 200 metrů volným způsobem věří i týmovým parťákům. „Sázky mezi sebou nemáme, ale čtyři pět medailí bychom přivést určitě mohli,“ má jasno. A podobně to vidí reprezentační kouč Jan Šimek. „Já bych byl rád za pět cenných kovů,“ říká.

Velké naděje vkládají plavci do loňského mistra světa a parasportovce roku Davida Kratochvíla nebo stálice týmu Arnošta Petráčka. „Ale já bych byl rád, aby se na úspěších podílelo co nejvíc lidí, tým máme silný. Je to jeden z vrcholů roku, od všech očekávám bojovné výkony,“ dodává Šimek.

Čechům hraje do karet i to, že Olympijský bazén ve Funchalu dobře znají. „Je skvělý, mám ho hrozně ráda. Ono to asi bude znít zvláštně, ale na Madiře je prostě rychlá voda,“ usmívá se Vendula Dušková. „Pro mě je Madeira srdeční záležitost. Vždycky mi to tam plavalo a věřím, že to tak bude i teď,“ doplňuje Arnošt Petráček, ten má u Funchalu zlato z MS (2022) a dvě stříbra z ME (2016 a 2021). 

Šampionát ve Funchalu vypukne v neděli 21. dubna, potrvá do soboty 27. dubna. Mistrovství Evropy se zúčastní celkem 435 sportovců.

Složení české výpravy:

Alexandra Borská (S8)
Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel
Disciplíny: 400m volný způsob a 100m znak

Vendula Dušková (S8/SB7/SM8)
SK KONTAKT KARLOVY VARY, trenér Jan Šimek
Disciplíny: 400m volný způsob,100m prsa, 200m polohový závod, 100m znak

Petr Frýba (S8)
Klub plavecké školy Krokodýl Brno, trenér Petr Cvrček
Disciplíny: 400m volný způsob a 100m znak

Jonáš Kešnar (S9/SB9/SM9)
Plavecký klub Jindřichův Hradec, trenér Jan Šimek
Disciplíny: 200m polohový závod, 400m volný způsob, 100m motýlek

Agáta Koupilová (S5)
SK KONTAKT BRNO, trenér Jan Sommer
Disciplíny: 50m, 100m a 200m volný způsob

David Kratochvíl (S11/SB11/SM11)
Plavecký klub Tachov, trenér Petr Thiel, tappeři Stanislava a Jiří Kratochvílovi
Disciplíny: 50m, 100m a 400m volný způsob, 100m znak, 100m prsa, 100m motýlek, 200m polohový závod

Arnošt Petráček (S4)
PLAVÁNÍ České Budějovice, trenér Jan Šimek
Disciplíny:  50m a 200m volný způsob, 50m znak

Tadeáš Strašík (S10/SB9/ SM10)
Ústecká akademie plaveckých sportů, trenér Petr Thiel
Disciplíny: 100m prsa, 100m motýlek a 200m polohový závod

S plavci odlétá realizační tým ve složení Jan Šimek – reprezentační trenér; Alžběta Řehořková – manažerka týmu; Gustav Červený – fyzioterapeut a kondiční trenér; Stanislava a Jiří Kratochvílovi – tappeři Davida Kratochvíla

Kompletní informace o šampionátu včetně výsledků a startovních listin ZDE.

Text: Tadeáš Mahel
Zdroj a foto: Alžběta Řehořková

Na Para Swim Cupu v Praze brali tři výhry Kešnar, Koupilová a Dušková

18. 04. 2024

Druhým dílem pokračoval v Praze v bazénu na Šutce Český pohár v para plavání závody Para Swim Cup Prague 2024, které byly posledním testem před evropským šampionátem para plavců ve Funchalu. V konkurenci reprezentantů Slovenska a Rumunska byli nejvíc vidět čeští para plavci. Po třech vyhrál si rozdělili Jonáš Kešnar, Vendula Dušková a Agáta Koupilová, která kralovala i ve dvojboji. Mužský dvojboj vyhrál David Kratochvíl. Skvělým počinem je splněný limit na paralympiádu Alex Borské na kraulové čtyřstovce.

Ženské závody ovládly Agáta Koupilová s Vendulou Duškovou, které se vedle tří individuálních triumfů prosadily na stupně vítězů i v dalších závodech. Agáta Koupilová dosáhla nejlepších výkonů na tratích 50, 100 a 200 metrů volný způsob a přidala ještě stříbrné umístění na znakové padesátce. Radost Koupilové umocnil i bodový součet ve dvojboji z kraulové stovky a dvoustovky.

Díky nejvyššímu počtu 1 422 bodů se stala vítězkou dvojboje před Vendulou Duškovou a Tatianou Blattnerovou ze Slovenska. Duškové se také podařilo dosáhnout na tři vyhrané závody, když nejlépe zvládla 100 m prsa, 400 m volný způsob a 200 metrů polohově. Stříbrné pozice pak zaznamenala na znakové a motýlkové stovce a bronz si odnesla z kraulové stovky.

Mez muži se představil i nejlepší para sportovec Česka za rok 2023 David Kratochvíl. Šestnáctiletý mistr světa z loňského roku sice vynechal svou parádní kraulovou čtyřstovku, ale i tak oba své starty proměnil ve vítězství. Nevidomý plavec z obce Halže u Tachova vybojoval prvenství na tratích 50 m volný způsob a 100 m znak a součet obou jeho výkonů znamenal trumf ve dvojboji, když za sebou nechal Arnošta Petráčka a Jonáše Kešnara.

Právě Jonáš Kešnar zažil na Šutce trojí vítěznou radost. Kešnar zaznamenal vítězné výkony na prsové a motýlkové stovce a v polohovém závodě na 200 metrů, a navíc ještě doplaval třetí na 100 metrů znak. Činil se také Michal Hajducsek, který si naložil pořádnou porci startů, z nichž vydoloval 1. místo na 50 metrů motýlek a 200 metrů volný způsob. Hajducsek obohatil svou medailovou sbírku ještě o stříbra na 50 a 100 metrů kraul a motýlkové stovce a bronz na 200metrů polohově.  

Za pozornost určitě stojí také dvě výhry Petra Frýby na 100 a 400 metrů volný způsob a výkony Arnošta Petráčka. Paralympijský vítěz z Ria 2016 se připsal vítězství na znakové padesátce, druhou příčku na dvojnásobné trati a bronzová umístění na 50 a 100 metrů volný způsob.    

Alex Borská je všestranná sportovkyně, která se vedle plavání věnuje i cyklistice na handbiku a lyžování na monoski. Teprve patnáctiletá plavkyně dosáhla v Praze na jeden z velkých okamžiků své dosavadní sportovní kariéry, když se jí podařilo splnit limit pro start na letošní paralympiádě v Paříži.

Nejbližším vrcholem para plavců bude od neděle 21. do soboty 27. dubna mistrovství Evropy ve Funchalu na Madeiře. Český tým odletí na portugalský ostrov v pátek 19. dubna.

Zdroj a foto: České plavání

Zkušení paralympionici i ti nejmladší. Para Swim Cup Prague již tuto sobotu

12. 04. 2024

PARA SWIM CUP PRAGUE 2024 je prestižní paraplaveckou událostí, která nese dlouhou tradici od roku 1992. Jedná se o druhé kolo série Českého poháru, které se koná již sobotu 13. dubna 2024 v pražském Aquacentru Šutka. Celkový počet přihlášených plavců činí 158, kteří zastupují 21 klubů.

Letos se zúčastní plavci a plavkyně z pěti zemí, a to z Česka, Slovenska, Rumunska, Srbska a Spojených Arabských Emirátů.

Harmonogram akce:

10:45 slavnostní zahájení, nástup rozhodčích, úvodní slova, představení týmů
11:00 začátek I. závodního bloku
14:00-15:00 přestávka
15:00 – začátek II. závodního bloku

Po skončení závodů cca 17:15 – 18:00 – vyhlášení celkového pořadí dvojboje (součet dvou bodově nejlepších výkonů) ve věkových kategoriích nejmladší žáci do 10 let, žáci 11 až 14 let, junioři 15 až 18 let, Open muži a Open ženy (bez rozdílu věku) a Masters nad 40 let.

Medaile předávají čtyřnásobný paralympijský vítěz a Otec zakladatel paraplavby Martin Kovář, paralympijský vítěz a dvorní lékař paraplavby Lukáš Pollert a Ondřej Gemov, český rekordman na 200m motýl a 400m kraul trénující ve Victoria VSC na drahách vedle strahovských paraplavců.

Na startu téměř kompletní paralympijský tým v čele s Parasportovcem roku, mistrem světa na 400m kraul Davidem Kratochvílem, medailisty z MS 2023Agátou Koupilovou a Arnoštem Petráčkem, finalisty MS Vendulou Duškovou a Jonášem Kešnarem.

Nejmladší plavkyní je i nejmladší plavci projektu Paralympijské naděje. Nejmladší plavkyní bude čtyřletá pražská Michelle Těšíková, nejzralejším plavcem pak brněnský Miroslav Karfus, ročník narození 1955. Favoritem kategorie Masters nad 40 let je bývalý československý reprezentant z 80. let Míroslav Smčka, dnes nevidomý český reprezentant v paraplavání, který bude s ročníkem 1963 druhým nejstarším plavcem závodu.

Závod má status Approved by World Para Swimming a lze na něm plnit limity na letní paralympijské hr v Paříži. Na pořadu je kompletní paralympijský program 12 disciplín včetně štafet a vloženého závodu.

Vstup na tribunu je pro diváky volný.

Zdroj a foto: Tisková zpráva, PARA PLAVÁNÍ PRAHA z.s.

Šestnáctiletý nevidomý plavec David Kratochvíl je parasportovcem roku!

11. 04. 2024

Loni v létě se coby teenager stal mistrem světa v závodě na 400 metrů volným způsobem. Teď se David Kratochvíl dočkal sladké odměny. Paraplavec se zrakovým handicapem kraloval galavečeru Ceny Českého paralympijského výboru a po zásluze se premiérově stal parasportovcem roku 2023.

Mladík z Tachovska si životní zlato vyplaval na MS v Manchesteru až v posledních metrech. „Nevěděl jsem, jak jsem dopadl. Až taťka mi řekl výsledek. Nadšením jsem křičel přes celý bazén,“ popisoval Kratochvíl svůj úspěch. Talentovaný plavec se tak rázem stal žhavým želízkem v ohni i pro další mezinárodní akce, cenné kovy může přidat už na dubnovém ME na Madeiře a hlavně na samotné paralympiádě v Paříži.

„Když jsme na vyhlášení jeli, čekal jsem třeba tak sedmé místo, tohle vůbec ne. Je to neuvěřitelné, opravdu jsem to vůbec nečekal, děkuju moc všem,“ zářil Kratochvíl. 

Kratochvíla na stupních vítězů doprovodila stříbrná tricyklistka Pavlína Vejvodová (dvě zlaté medile na MS, zlato na ME) a bronzový lukostřelec David Drahonínský (na MS bronz v jednotlivcích a zlato v týmech). Vyhlašovanou elitní sedmičku pak doplnila plavkyně Agáta Koupilová, atlet Aleš Kisý, lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a loňský vítěz ankety plavec Arnošt Petráček.

Na galavečeru, který hostil pražský Clarion Congress Hotel, se vyhlašovaly také doprovodné kategorie. Kolektivem roku se stal český parahokejový tým, ten loni na MS v Kanadě vybojoval historickou bronzovou medaili. 

Objevem roku se stal tricyklista Jindřich Mašín (bronzový na ME), ceny za mimořádný výkon se dočkali Karolína Anna Möckl Dvořáčková a Jan Kohout (paradance). Za přínos parasportu byl oceněný Roman Herink, otec českého parahokeje.

O tři členy se rozrostla Síň slávy, zařazení mezi legendy se dočkali Martin Kovář (čtyřnásobný paralympijský šampion, mistr světa a bývalý světový rekordman v paraplavání), Roman Gronský (dvojnásobný paralympijský šampion z Arnhemu 1980 v paraplavání a dlouholetý funkcionář) a Kateřina Šromová, rozená Teplá (pětinásobná paralympijská šampionka v lyžování).

CENY ČESKÉHO PARALYMPIJSKÉHO VÝBORU 2023

TOP 7
1. místo: David Kratochvíl, plavání
2. místo: Pavlína Vejvodová, cyklistika
3. místo: David Drahonínský, lukostřelba
4. místo: Agáta Koupilová, plavání
5. místo: Aleš Kisý, atletika
6. místo: Šárka Pultar Musilová, lukostřelba 
7. místo: Arnošt Petráček, plavání

KOLEKTIV ROKU
Český parahokejový tým

MIMOŘÁDNÝ PARASPORTOVNÍ VÝKON
Karolína Anna Möckl Dvořáčková a Jan Kohout (paradance) 

OBJEV ROKU
Jindřich Mašín (cyklistika) 

PŘÍNOS PARASPORTU
Roman Herink, zakladatel parahokeje (sledge hokeje) v ČR

SÍŇ SLÁVY
Martin Kovář
Roman Gronský
Kateřina Šromová

Text: Tadeáš Mahel
Foto: Jan Malý

Generální partneři
Oficiální partneři
Generální mediální partner
Mediální partneři
Oficiální dodavatelé
Allianz
Dárci a podporovatelé
Slide
Institucionální partneři
Partner Paralympijské výzvy
ČEPS