15. března – Na paralympijských hrách v Číně hájilo české národní barvy celkem 21 sportovců – 17 členů reprezentačního výběru Českého para hokeje a také čtyři lyžaři (Pavel Bambousek, Petr Drahoš, Tomáš Vaverka a Patrik Hetmer). Para hokejisté postoupili ze základní skupiny B z druhého místa a následně nestačili ve čtvrtfinále na domácí Čínu. V souboji o páté místo čeští hráči bohužel prohráli s týmem Itálie a obsadili tak konečnou šestou příčku. Stejnou pozici vybojovali také lyžaři Patrik Hetmer s Miroslavem Máčalou v obřím slalomu.

Para hokejisté druzí ve skupině, v rámci turnaje šestí

Hned den po slavnostním zahajovacím ceremoniálu z pátku 4. března, kde českou vlajku nesl Zdeněk Krupička, se naši reprezentanti vrhli do svých zápasů a závodů na Zimních paralympijských hrách v Pekingu.

https://www.instagram.com/p/CasFGoOBMN-/?utm_source=ig_web_copy_link

V sobotu 5. března odehráli hokejisté úvodní duel paralympijského turnaje. Soupeřem jim byla Itálie a Češi si vítězství herně i výsledkově pohlídali. Gólový účet zápasu otevřel kapitán Pavel Kubeš, na konečném skóre 5:0 se střelecky podíleli ještě Radek Zelinka, David Palát, Václav Hečko a Michal Geier.

Druhý skupinový zápas byl na programu nadcházející den. Na svěřence trenérů Novotného a Szturce čekal nevyzpytatelný soupeř, kterého náš tým neměl příliš nastudovaného – Čína. První třetina nedělního zápasu skončila ještě bez branek, ale po smršti v druhém dějství šli Číňané do rychlého vedení 0:3. Navíc se nešťastně zranil brankář Kudela, kterého však více než plnohodnotně nahradil velezkušený Vápenka. Češi ještě dokázali dvěma góly zápas zdramatizovat, ale na konečné prohře 2:5 to už nic nezměnilo. Bylo tedy více než pravděpodobné, že první místo ve skupině neobsadíme.

Na poslední duel základní skupiny B si museli fanoušci počkat až do 8. března, ale stálo to za to – historicky první federální derby v rámci zimních paralympijských her. Souboj Česká republika proti Slovensku se nesl ve výrazné herní převaze našich reprezentantů a po jedné brance v každé třetině skončilo utkání 3:0 pro Česko. Brankovou síť postupně rozvlnili Krupička, Kubeš a Geier.

https://www.instagram.com/p/Ca4HNulKNj-/?utm_source=ig_web_copy_link

Naši hokejisté tak obsadili druhou příčku ve skupině B a kvůli změnám v rozlosování – zapříčiněných vyloučením ruských sportovců z her – na ně čekalo čtvrtfinálové utkání opět proti Číně.

Na play-off byli Češi výborně připraveni. Do utkání hraného ve středu 9. března vstoupili Kubeš a spol. velmi aktivně a domácí hokejisté si s agresivním a dynamickým výkonem Čechů nedokázali jen tak poradit. Vyrovnaný duel nabídl několik nádherných gólů a další napínavé para hokejové momenty. Velkou sportovní bitvu rozhodl až necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby čínský střelec Wang, který tak nasměroval svůj celek do semifinále. Na Česko čekal zápas o konečné páté místo.

V utkání o umístění se od českého výběru očekávalo další pohodlné vítězství nad týmem Itálie, se kterým si naši hráči poradili již v základní skupině. Opak byl bohužel pravdou a po divoké přestřelce ukončil zápas gólem v prodloužení Depaoli. Lepší celkové umístění tak brali Italové, na Českou republiku zbyla konečná šestá příčka.

Alpští lyžaři bojovali na svazích v Jen-čchingu

Necelé dvě hodiny cesty z Pekingu se nacházelo horské středisko, které na necelé tři týdny obsadila výprava českých alpských lyžařů. V Jen-čchingu se jely rychlostní i technické disciplíny a jeden z našich reprezentantů – Pavel Bambousek – absolvoval úplně všechny závody paralympijského programu. Ve své kategorii sedících závodil postupně ve sjezdu, Super-G, obřím slalomu a slalomu.

Lyžař, který se v Číně loučil se svojí bohatou paralympijskou kariérou a také nesl vlajku na závěrečném ceremoniálu, bohužel nedokončil náročný úvodní sjezd. Svůj nejlepší výsledek si připsal v Super-G, v němž dojel na 20. místě. Superkombinaci nezvládl dojet do cíle, ale v obřím slalomu vybojoval 24. příčku. V závěrečném slalomu si pohlídal postup do prvního kola, ale v tom druhém vyjel z trati těsně před cílovou čárou a nebyl hodnocen.

https://www.instagram.com/p/CaymVIPBe1n/?utm_source=ig_web_copy_link

Tabulkově nejlepší český výkon v Číně zaznamenal zrakově handicapovaný sportovec Patrik Hetmer, kterého na tratích v Jen-čchingu vedl trasér Miroslav Máčala. Závodník z Luhačovic obsadil ve své silnější disciplíně – v obřím slalomu – šesté místo. Do slalomu nastoupil povzbuzený solidním výsledkem a také v tomto závodu zvládl dokončit obě kola. Ze všech zúčastněných jezdců skončil na desáté příčce.

Stejné technické disciplíny jako Hetmer absolvoval i Tomáš Vaverka mezi stojícími. Zkušený paralympijský závodník dojel ve své hojně obsazené kategorii v „obřáku“ na 29. místě. Poslední soutěžní den to ve slalomu vypadalo na ještě lepší výsledek, ale Vaverka bohužel v druhém kole mírně chyboval a několik obloučků před cílem vyjel mimo a závod tak nedokončil.

Druhým Čechem po Bambouskovi, který se ve své monoski představil v kategorii sedících, byl Petr Drahoš. Ten zažil své úplně první paralympijské hry a na jeho výkonech se nedostatek zkušeností mírně podepsal. Jeho slušným jízdám chyběla potřebná míra agresivity, ale i tak se v obřím slalomu zvládl umístit na 27. místě. Ani jemu však nevyšel poslední závodní den, kdy nedojel do cíle druhého kola slalomu.

https://www.instagram.com/p/CbAk4Z6BuZ7/?utm_source=ig_web_copy_link

Závěrečným ceremoniálem v neděli 13. března byly slavnostně zakončeny XIII. zimní paralympijské hry v Pekingu. Většina českého paralympijského týmu odcestovala do České republiky v úterý 14. března. Vedení v čele s Lenkou Matoškovou a Janou Kulířovou čeká zpáteční cesta po půlnoci na 16. března pekingského času.

Kompletní výsledkový servis Českých para sportovců na ZPH Peking 2022 ZDE.

Text: Martin Steinbach
Foto: Jan Malý